Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Nie żyje prezydent Iranu. ”Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.05.2024 08:33

Nie żyje prezydent Iranu. ”Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli”

Ebrahim Raisi
fot. Wikimedia Commons

Wiadomość potwierdzono dziś rano – prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy. Irańska telewizja państwowa poinformowała, że na miejscu zdarzenia nie stwierdzono ”żadnego śladu życia”. Informację o śmierci głowy państwa potwierdził już wiceprezydent Iranu ds. wykonawczych Mohsen Mansouri. Wiadomo już, kto stanie na czele państwa. 

Katastrofa śmigłowca

Pierwsze doniesienia o katastrofie, w której śmierć poniósł prezydent Iranu, pojawiły się w przestrzeni medialnej w niedzielę. Irańskie media jako pierwsze podawały informację, że prezydent Ebrahim Raisi, który wracał z ceremonii otwarcia tamy na rzece Araks, zginął w katastrofie śmigłowca. Pierwotnie pojawiały się doniesienia, że przynajmniej jedna osoba przeżyła i była w kontakcie ze służbami ratowniczymi. Później jednak ratownicy z Czerwonego Półksiężyca (odpowiednik Czerwonego Krzyża), którzy dotarli na miejsce, przekazali, że nikomu nie udało się przeżyć 

Żadnych oznak żywych pasażerów śmigłowca nie znaleziono. Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli w katastrofie - powiedział szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand

Oprócz ratowników z Czerwonego Półksiężyca w akcji poszukiwawczej brało udział także irańskie wojsko oraz Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Rosja i Iran zawarły pakt wojenny. Dotyczy dostarczenia setek dronów bojowych

Nowy prezydent

Prezydentem Iranu w miejsce zmarłego Ebrahima Raisiego, zostanie wiceprezydent Mohammad Mokhber. Dr Wojciech Szewko – polski analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu poinformował, że wynika to bezpośrednio z zapisów irańskiej konstytucji.

Ebrahim Raisi

Ebrahim Raisi, a właściwie Ebrahim Ra’isolsadati, miał 64 lata. Był ósmym z kolei prezydentem Iranu, na to stanowisko kandydował dwukrotnie – w 2017 i w 2021 roku. Za pierwszym razem zajął drugie miejsce, przegrywając z Hasanem Rouhanim. Prezydentem Iranu był od 3 sierpnia 2021 roku. Wcześniej był szyickim duchownym, ajatollahem, członkiem Zgromadzenia Ekspertów i zwierzchnikiem irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Był ultrakonserwatywnym politykiem, krytykował porozumienia Iranu z państwami Zachodu w sprawie programu nuklearnego. Zarzucano mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. 

 

 

Źródło: RMF, TVN24, Wikipedia