Iran

Ebrahim Raisi
20.05.2024 08:33 Nie żyje prezydent Iranu. ”Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli”

Wiadomość potwierdzono dziś rano – prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy. Irańska telewizja państwowa poinformowała, że na miejscu zdarzenia nie stwierdzono ”żadnego śladu życia”. Informację o śmierci głowy państwa potwierdził już wiceprezydent Iranu ds. wykonawczych Mohsen Mansouri. Wiadomo już, kto stanie na czele państwa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
19.04.2024 22:49 Pilne ostrzeżenie MSZ dla Polaków. "Natychmiast opuścić" ten kraj

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało pilny komunikat w sprawie podróży do Iranu. Resort odradził to po raz drugi w związku z możliwością eskalacji konfliktu między Iranem a Izraelem. "Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium" — zaapelowano.

irański pocisk w Izraelu
19.04.2024 09:36 Izrael zaatakował Iran. "Obiekty nuklearne nieuszkodzone"

Do ataku doszło w czwartek późnym wieczorem. Irańska Agencja Informacyjna informowała, że na lotnisku w irańskim Isfahan doszło do eksplozji. New York Times potwierdził, że zaatakowano wojskową bazę lotniczą w pobliżu tego miasta. Kluczowe obiekty nuklearne w Iranie nie zostały naruszone. 

Jerozolima
18.04.2024 21:34 Izrael kontra Iran, czyli dokąd zmierza wojna cieni

Był luty 1979 roku. W Iranie nie opadł jeszcze porewolucyjny pył, gdy do Teheranu przybył pierwszy zagraniczny dygnitarz, jakiego powitała Islamska Republika. Na głowie miał charakterystyczną, czarno-białą palestyńską kefiję. Był to Yaser Arafat, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny, przyjechał wesprzeć dzieło ajatollaha Chomejniego. "Czy możecie uwierzyć" - miał zapytać - “że palestyńska rewolucja dokonała się w Iranie? Któż by uwierzył! Nastała nowa epoka”. W istocie, na Bliskim Wschodzie przyszło nowe - trwająca do dziś era wrogości irańsko-izraelskiej. 

Marek Jakubiak, Roman Polko, Piotr Balcerowicz
15.04.2024 17:31 Izrael przeprowadzi odwet na Iranie? Specjalny program Gońca

Napięcie na linii Iran-Izrael nie słabnie. W niedzielę (14.04) izraelski gabinet wojenny zdecydował o tym, że dojdzie do odwetu w związku z sobotnim (13.04) atakiem Iranu. Jakie działania podejmie Izrael? Zapraszamy do obejrzenia programu na żywo. Dziś w studiu Gońca rozmawiać będą gen. Roman Polko, były dowódca GROM, Marek Jakubiak oraz prof. Piotr Balcerowicz, orientalista UW.

None
14.04.2024 14:03 "Kompletny upadek współczesnego porządku". Eksperci ocenili atak Iranu

- Jesteśmy świadkami kompletnego upadku współczesnego porządku międzynarodowego, a nowy jeszcze nie został nazwany - oceniła w naszym programie dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas dr Paulina Piasecka. Z kolei Witold Repetowicz, ekspert ds. Iranu, powiedział na wstępie, że atak Iranu na Izrael był spodziewany, a co więcej, Teheran musiał odpowiedzieć na izraelski atak na swój konsulat w Damaszku z początku kwietnia. Razem z ekspertami przyjrzeliśmy się bliżej temu, co może oznaczać konflikt na Bliskim Wschodzie. Oto wnioski.

Liban atak
14.04.2024 13:16 Media: Izrael uderzył w głębi Libanu

Jest zdecydowana odpowiedź na nocny atak Iranu na Izrael. Media podają, że armia izraelska uderzyła w miasto Baalbek w Dolinie Bekaa w Libanie. W wyniku ostrzału zniszczeniu uległ należący do Hezbollahu budynek. Nie ma informacji o ofiarach.

None
14.04.2024 11:11 Atak Iranu na Izrael. Trwa nasz program na żywo

W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) rozpoczął się irański ostrzał Izraela. Teheran wystrzelił w kierunku przeciwnika setki dronów kamikaze i rakiet. Nie brak głosów, że był to największy atak dronów w historii świata. Sytuację na Bliskim Wschodzie na bieżąco komentujemy z zaproszonymi do studia ekspertami.

atak dronów na Izrael
14.04.2024 08:03 Ostrzał Izraela. 7-latka w ciężkim stanie

Spływają kolejne, niepokojące wieści z Bliskiego Wschodu. Poza doniesieniami o uszkodzeniach infrastruktury powstałymi w wyniku ataku Iranu na Izrael pojawiają się też dokładniejsze informacje o pierwszej, poszkodowanej osobie cywilnej. To 7-letnia dziewczynka, której stan określono jako ciężki.

Izrael
14.04.2024 06:35 Iran zaatakował Izrael. "Największy atak dronów w historii"

W sobotni wieczór Iran zaatakował Izrael. W stronę Jerozolimy i innych izraelskich miast wystrzelonych zostało kilkaset dronów i rakiet. Telewizja CNN twierdzi, że to “największy atak dronów w historii”. Wsparcie wobec Izraela zadeklarowały już Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone, które pomogły w przechwytywaniu lecących pocisków. Iran deklaruje tymczasem, że uważa sprawę za “zakończoną”, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiada, iż jest gotów na każdy scenariusz. Co wiemy po pierwszych godzinach od ataku?

Izrael
14.04.2024 02:32 Zdumiewające oświadczenie Iranu. "Sprawę można uznać za zakończoną"

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych nietypową wiadomość. W komunikacie czytamy, że sobotni atak na Izrael "kończy sprawę".

atak na Izrael
14.04.2024 02:15 Rzecznik izraelskiej armii: dziecko zostało ranne, a baza IDF na południu kraju została trafiona

Irańskie media donoszą o wystrzeleniu nowej fali dronów i rakiet manewrujących w kierunku Izraela. Tymczasem rzecznik izraelskiej armii Avichay Adraee podsumował dotychczasowe zniszczenia.

Izrael
14.04.2024 01:44 Iran zaatakował Izrael. "Nie jest to atak, który poczyni wielkie szkody"

Trwa atak Iranu na Izrael. "W kierunku Izraela wystrzelono dziesiątki irańskich dronów kamikadze" — przekazał w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu, ocenił sytuację.

atak na Izrael
14.04.2024 01:21 USA: zestrzeliliśmy część irańskich dronów

Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że siły Stany Zjednoczone zestrzeliły część irańskich dronów lecących w stronę Izraela. Informacje przekazały koło godz. 1 czasu polskiego telewizje CNN i ABC. W Białym Domu trwa spotkanie Joe Bidena z prezydenckimi doradcami i szefami służb.

samoloty LOT
14.04.2024 01:03 LOT odwołuje rejsy w związku z atakiem Iranu na Izrael

Ze względu na atak Iranu na Izrael, linie lotnicze LOT podjęły decyzję o odwołaniu niektórych lotów. Szczegółowe informacje na ten temat przekazał rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

z ostatniej chwili
14.04.2024 00:49 Jest komunikat polskiego MSZ po ataku na Izrael

Trwa atak na Izrael. Iran wystrzelił w stronę kraju dziesiątki lub setki dronów. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w tej sprawie.

Izrael
14.04.2024 00:45 Iran zaatakował Izrael. "Odpowiemy tym samym"

Iran w sobotę późnym wieczorem rozpoczął atak na Izrael. W stronę Wzgórz Golan i bazy izraelskich sił powietrznych na pustyni Negew wystrzelono dziesiątki lub setki samobójczych dronów Szahed. Dotarcie do celów zajmie im kilka godzin. Izraelska obrona wojskowa i powietrzna pozostaje w stanie najwyższej gotowości.

Izrael
14.04.2024 00:18 Izrael zamyka przestrzeń powietrzną

Izrael zamknie swoją przestrzeń powietrzną o godzinie 00:30 czasu polskiego — poinformowały władze tamtejszych lotnisk. Środki bezpieczeństwa podjęto w związku z wystrzeleniem przez Iran dziesiątków dronów kamikadze w kierunku Izraela.