Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Ostrzał Izraela. 7-latka w ciężkim stanie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.04.2024 08:03

Ostrzał Izraela. 7-latka w ciężkim stanie

atak dronów na Izrael
Fot. X/Shahbaz_sk86

Spływają kolejne, niepokojące wieści z Bliskiego Wschodu. Poza doniesieniami o uszkodzeniach infrastruktury powstałymi w wyniku ataku Iranu na Izrael pojawiają się też dokładniejsze informacje o pierwszej, poszkodowanej osobie cywilnej. To 7-letnia dziewczynka, której stan określono jako ciężki.

Irański atak na Izrael

W nocy z soboty na niedzielę Iran zaatakował dronami i rakietami Izrael, odpowiadając tym samym na zbombardowanie irańskiej placówki dyplomatycznej w Damaszku. Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari podał w nocnym oświadczeniu, że w stronę kraju wystrzelono łącznie ponad 300 obiektów, w tym m.in. pociski balistyczne. 

Wojsko Izraela postawione jest w stan najwyższej gotowości i zapewnia, że większość pocisków została zestrzelona jeszcze zanim wleciały w przestrzeń powietrzną państwa. Celem ataków stały się przede wszystkim obiekty wojskowe, ale nie tylko. Są doniesienia o uszkodzeniach infrastruktury bazy wojskowej i pierwszej poważnie rannej osobie cywilnej.

Iran zaatakował Izrael. "Odpowiemy tym samym"

Iran zaatakował Izrael. 7-letnia dziewczynka jest w ciężkim stanie

Pierwsze informacje o poszkodowanym w wyniku irańskiego ataku na Izrael dotyczyły, jak podawał Times of Israel, 10-letniego chłopca z beduińskiej wsi nieopodal miasta Arad. Po zweryfikowaniu wiadomości sprostowano jednak, że chodzi o 7-letnią dziewczynkę. 

ZOBACZ: Atak Iranu na Izrael. Ekspert: to cyniczne wykorzystanie sytuacji

Media twierdzą, że dziecko zostało ranne podczas ostrzału pustyni Negew w południowym Izraelu i dodają, że obrażenia 7-latki są poważne. Niektóre źródła donoszą ponadto o rzekomych ofiarach śmiertelnych izraelskiego nalotu na Khaim w Libanie. Są to jednak niepotwierdzone na ten moment wieści.

Zwołano nadzwyczajną sesję rady ONZ

W związku z irańskim nalotem na Izrael, w niedzielę (14 kwietnia) odbędzie się nadzwyczajna sesja rady ONZ. Izraelskie władze obradują tymczasem nad sposobem odpowiedzenia na atak Hezbollahu, a jedną z możliwych opcji jest eskalacja konfliktu i zdecydowane uderzenie na irańskie obiekty.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił z kolei, że spotka się z innymi przywódcami G7, aby omówić i zaplanować skoordynowaną zjednoczoną reakcję dyplomatyczną na “bezczelny atak Iranu”.  Izrael może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii, Jordanii, Francji i Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Onet