Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Atak Iranu na Izrael. Trwa nasz program na żywo
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.04.2024 11:11

Atak Iranu na Izrael. Trwa nasz program na żywo

None
Fot. Goniec.pl

W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) rozpoczął się irański ostrzał Izraela. Teheran wystrzelił w kierunku przeciwnika setki dronów kamikaze i rakiet. Nie brak głosów, że był to największy atak dronów w historii świata. Sytuację na Bliskim Wschodzie na bieżąco komentujemy z zaproszonymi do studia ekspertami.

Zmasowany atak Iranu na Izrael

Po tym, jak Izrael zaatakował irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku której zginęło kilkoro żołnierzy Hezbollahu, Teheran przeprowadził działania odwetowe. W sobotę późnym wieczorem w kierunku celów wojskowych w Izraelu wystrzelono m.in. pociski balistyczne. W kraju zapanowała panika, a izraelskie wojsko postawiono w stan najwyższej gotowości. 

Atak Iranu na Izrael. Ekspert: to cyniczne wykorzystanie sytuacji

Świat czeka na decyzję Izraela. Teheran wysuwa groźby

Izraelska armia podaje, że dotychczas w kierunku kraju powędrować miało ponad 300 dronów i pocisków rakietowych, ale 99 proc. zostało przechwyconych przy pomocy zachodnich sojuszników. Premier Beniamin Netanjahu zwołał na godzinę 15 gabinet wojenny, który ma dyskutować na temat ewentualnej odpowiedzi, jednak USA mają namawiać polityka do powściągnięcia emocji.

Iran tymczasem uznał rachunki za wyrównane, ale ostrzegł także, że jeśli Izrael lub któreś ze wspierających go państw zdecyduje się na kontratak, nie zawaha się przed “stanowczą” reakcją. Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja rady ONZ. Jej członkowie będą omawiali kwestię eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i sposoby na rozwiązanie klinczu.

Zapraszamy na nasz program specjalny

Sytuacja w Izraelu jest bardzo dynamiczna i cały czas spływają do nas nowe informacje. W naszym studiu trwa obecnie dyskusja na temat rodzącego się konfliktu, o którym debatują nasi specjalni goście - eksperci.

Wśród zaproszonych znaleźli się dr Artur Bartoszewicz, ppłk Marcin Faliński, dr Paulina Piasecka - dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Witold Repetowicz, eskpert ds. Iranu. Prowadzącym rozmowę jest Mikołaj Dowejko. Zapraszamy.

Źródło: Goniec.pl