Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pilne ostrzeżenie MSZ dla Polaków. "Natychmiast opuścić" ten kraj
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 19.04.2024 22:49

Pilne ostrzeżenie MSZ dla Polaków. "Natychmiast opuścić" ten kraj

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało pilny komunikat w sprawie podróży do Iranu. Resort odradził to po raz drugi w związku z możliwością eskalacji konfliktu między Iranem a Izraelem. "Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium" — zaapelowano.

Komunikat MSZ ws. Iranu. ”Natychmiast opuścić jego terytorium”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w piątek, 19 kwietnia, ponowiło apel do osób, które planowały pobyt bądź aktualnie przebywają w Iranie.

W związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael oraz wystąpienia działań zbrojnych, MSZ odradza wszelkie podróże do Iranu – napisano na stronie resortu. Dodano, że ”obywatele Polski, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium”.

Izrael kontra Iran, czyli dokąd zmierza wojna cieni

Pilne ostrzeżenie MSZ

MSZ poprosił wszystkich obywateli, którzy obecnie przebywają w Iranie, aby zarejestrowali się w systemie Odyseusz, śledzili informację na stronach internetowych resortu i polskich placówek zagranicznych, oraz te udostępniane na profilu "Polak za granicą" w serwisie Twitter/X.

Podkreślono także, że Iran jest państwem zagrożonym terroryzmem. Celem ataków mogą stać się przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego, a także atrakcje turystyczne.

ZOBACZ TAKŻE: Były senator PiS usłyszał wyrok, trafi do więzienia. Kaczyński nie będzie zachwycony

Apel MSZ do Polaków w Iranie

Resort apeluje, żeby przed wyruszeniem w podróż na terytorium Iranu pamiętać o przygotowaniu gotówki i trzymaniu przy sobie dokumentów. Kluczowe jest także, aby zabezpieczyć odpowiednią ilość prowiantu, naładować telefonu i power banki, oraz zapisać na kartkach najważniejsze kontakty. MSZ radzi osobom, które podróżują własnym autem, aby zatankować go do pełna i uzupełniać bak na trasie w miarę możliwości.

Źródło: Gov.pl

Tagi: MSZ Iran Izrael