Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Izrael przeprowadzi odwet na Iranie? Specjalny program Gońca
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.04.2024 17:31

Izrael przeprowadzi odwet na Iranie? Specjalny program Gońca

Marek Jakubiak, Roman Polko, Piotr Balcerowicz
Fot. Goniec

Napięcie na linii Iran-Izrael nie słabnie. W niedzielę (14.04) izraelski gabinet wojenny zdecydował o tym, że dojdzie do odwetu w związku z sobotnim (13.04) atakiem Iranu. Jakie działania podejmie Izrael? Zapraszamy do obejrzenia programu na żywo. Dziś w studiu Gońca rozmawiać będą gen. Roman Polko, były dowódca GROM, Marek Jakubiak oraz prof. Piotr Balcerowicz, orientalista UW.

Napięcie między Izraelem i Iranem nie słabnie

Sobotnie wystrzelenie dronów w stronę Izraela wprowadziło konflikt z Iranem na kolejny poziom. Chociaż żelazna kopuła spełniła swoje zadanie, to napięcie dotyczące sytuacji na bliskim wschodzie wzrosło.

To jest jak prawdziwa wojna. Mam na myśli, że to jest deklaracja wojny - powiedział Icchak Hercog, prezydent Izraela, w wywiadzie dla Sky News.

Przywódcy G7 potępiają atak na Izrael. Padły słowa o potencjalnych sankcjach

Program Gońca na żywo: eksperci o sytuacji na Bliskim Wschodzie

W niedzielę (14.04) gabinet wojenny Izraela zasiadł do rozmów na temat kroków, jakie należy podjąć w związku z wysłaniem przez Iran dronów. Państwowa telewizja potwierdziła, iż w Teherenie zapadła decyzja o tym, że zostanie podjęty odwet. Politycy nie mogli jednak dojść do porozumienia w kwestii szczegółów akcji.

ZOBACZ: "Kompletny upadek współczesnego porządku". Eksperci ocenili atak Iranu

Jak i kiedy dojdzie do odwetu Izraela? Temat ten będzie głównym tematem poniedziałkowego programu Gońca. Zapraszamy do rozmowy na żywo. Mikołaj Dowejko będzie gościć w studio generała Romana Polko, byłego dowódcę GROM, polityka Marka Jakubiaka oraz profesora Piotra Balcerowicza, orientalistę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci rozpatrzą nie tylko możliwe scenariusze dalszych działań, ale również zastanowią się nad skutkami każdej z decyzji politycznych. Benjamin Natenjahu wpływa obecnie nie tylko na sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie. Decyzja Izraela odbije się również na Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

Izrael zapowiedział odwet na Iranie

Napięcie między Iranem i Izraelem nie słabło od dawna. Jako początek pełnoprawnego konfliktu, który doprowadził do sobotniego ostrzału dronami oraz pociskami balistycznymi, wskazywany jest atak Izraela na placówkę konsularną Iranu w Damaszku. Sobotni atak Iranu może być dopiero początkiem wymiany ognia. Świadczą o tym słowa ministra Beniego Ganca.

ZOBACZ: Atak Iranu na Izrael. Ekspert: to cyniczne wykorzystanie sytuacji

To jeszcze nie koniec. Izrael pobierze opłatę od Iranu w stosownym czasie - zapowiedział w niedzielę późnym wieczorem Beni Ganc tuż po tym, jak wyszedł z posiedzenia gabinetu wojennego Izraela. 

1000018593.jpg
 

Źródło: goniec.pl, PAP