Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. Zatwierdzono ramy negocjacyjne
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 15.06.2024 07:34

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. Zatwierdzono ramy negocjacyjne

Wołodymyr Zełeński
fot. KAPiF

Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii, co otwiera drogę do rozpoczęcia formalnych negocjacji akcesyjnych. Rozmowy mają oficjalnie ruszyć pod koniec czerwca tego roku.

Zatwierdzenie ram negocjacyjnych dla Ukrainy i Mołdawii

Decyzja o zatwierdzeniu ram negocjacyjnych dla Ukrainy i Mołdawii została podjęta przez ambasadorów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ramy te określają warunki i zasady, które te dwa kraje będą musiały spełnić w procesie negocjacyjnym dotyczącym ich przystąpienia do UE. Ambasadorowie UE zatwierdzili te ramy w piątek, a planowana konferencja, która oficjalnie zainicjuje negocjacje z Ukrainą i Mołdawią, odbędzie się 25 czerwca.

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta" Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. "Przeszedł kolejną operację"

Długa droga do akcesji

Ukraina i Mołdawia oczekiwały na zatwierdzenie tych ram od czasu, gdy uzyskały status kandydatów do Unii Europejskiej w czerwcu 2022 roku. Zgoda na rozpoczęcie negocjacji została wyrażona przez Brukselę w grudniu poprzedniego roku, jednak formalne porozumienie na temat ram negocjacyjnych opóźniło się z powodu zastrzeżeń ze strony Węgier wobec Ukrainy. Ostateczne porozumienie w tej sprawie osiągnięto w piątek.

Perspektywy i przyszłość rozszerzenia UE

W kontekście tych wydarzeń zgodnie z zapowiedzią Charlesa Michela, szefa Rady Europejskiej, Unia Europejska ma być gotowa na przyjęcie Ukrainy i Mołdawii jako pełnoprawnych członków wspólnoty do roku 2030. Obok Ukrainy i Mołdawii, status państw kandydujących posiadają również Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia, Gruzja i Turcja.