Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta"
Irmina Jach
Irmina Jach 12.06.2024 09:08

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta"

Andrzej Duda
Fot. Pawel Wodzynski/East News

W 2025 roku obędą się w Polsce wybory prezydenckie. Kto zastąpi urzędującego drugą kadencję Andrzeja Dudę? Są pierwsze prognozy.

Rafał Trzaskowski wystartuje w wyborach prezydenckich?

Partie nie śpieszą się ze wskazaniem kandydatów, którzy wiosną 2025 roku wezmą udział w wyborach prezydenckich. Koniec kampanii do Parlamentu Europejskiego jest jednak równoznaczny z rozpoczęciem przygotowań do tej batalii.

Jest szansa na to, że będziemy mieli poważnego prezydenta — mówił kilka dni temu stojący ramię w ramię z Donaldem Tuskiem Rafał Trzaskowski. Wystąpienie prezydenta Warszawy zostało potraktowane przez opinię publiczną jako swoista inauguracja kampanii wyborczej.

Polska pilnie poderwała myśliwce. Wydano komunikat

Szymon Hołownia będzie rywalizował z Rafałem Trzaskowskim?

Naturalnym kandydatem Trzeciej Drogi wydaje się z kolei Szymon Hołownia, który nigdy nie krył, że marzy o prezydenturze. Przeszkodą mogą okazać się ostatnie kiepskie wyniki.

Trudno byłoby sobie wyobrazić, żeby w ciągu kilkunastu miesięcy dało się nadrobić dystans 20 procent do dwóch głównych podmiotów politycznych w kraju, nawet jeśli Szymon Hołownia rzuci swoją osobistą popularność na szali w politycznej walce – ocenił dr hab. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych.

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyńskiemu puściły nerwy. Nagrali, jak zachowywał się podczas miesięcznicy smoleńskiej

Kto będzie reprezentował PiS w wyborach prezydenckich?

Konfederację mogą reprezentować Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak. Największą zagadką jest jednak to, na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość. Typowany Mateusz Morawiecki może nie dostać wsparcia swojego ugrupowania.

To jest bardzo ważna decyzja strategiczna i będzie poszukiwany ktoś, kto nie jest związany z jądrem formacji, czyli ktoś związany z zakonem Porozumienia Centrum, ale raczej młodszy metrykalnie kandydat – przewiduje politolog dr Maciej Onasz.

Wyborców PiS w ostatnim czasie nie zachwyciła Beata Szydło. Trudno nie wziąć pod uwagę jednak świeżo upieczonego europosła Tobiasza Bocheńskiego.