Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Tyle miesięcznie zarobią nowi europosłowie. Gigantyczne pieniądze
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.06.2024 12:03

Tyle miesięcznie zarobią nowi europosłowie. Gigantyczne pieniądze

Parlament Europejski
fot. Pompe, Ingolf/Travel Collection/East News

Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 wyłoniły 53 posłów, którzy w najbliższej kadencji będą reprezentować nasz kraj w europarlamencie. Politycy zaciekle walczyli o mandaty, które gwarantują im nie tylko sporo nowych obowiązków, ale również bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Tyle będą zarabiać europosłowie. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zwycięża Koalicja Obywatelska

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła w poniedziałek 10 czerwca po godzinie 10.30 ostateczne wyniki niedzielnych eurowyborów. Zwyciężyła Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością i Konfederacją. Zgodnie z informacją PKW, KO wprowadzi do Parlamentu Europejskiego 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Lewica i Trzecia Droga po 3 nazwiska.

53 posłów, którzy w najbliższej kadencji będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim może liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Należy podkreślić, że wszyscy europosłowie otrzymują takie samo wynagrodzenie, które wypłacane jest z budżetu Unii Europejskiej

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Oto lista wielkich wygranych

Na takie pieniądze mogą liczyć europosłowie

Obecnie miesięczne zarobki europosła wynoszą 10 075,42 tysięcy euro brutto. Kwota ta netto w Polsce wynosi ok. 7850 euro. Przeliczając to na podstawie obecnych kursów walut, łatwo możemy obliczyć, że pensja europarlamentarzysty miesięcznie to ok. 33 800 zł. Na tym jednak nie koniec. Poza podstawowym wynagrodzeniem europosłowie mogą liczyć na szereg dodatków.

Politykom pełniącym funkcje w Parlamencie Europejskim przysługuje również dieta parlamentarna, przeznaczona głównie na koszty związane z utrzymaniem biura. Obecnie wynosi ona 4950 euro, czyli ok. 21 tys. zł.

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tyle głosów zdobył Daniel Obajtek, zaskoczenie

Europarlamentarzyści mogą liczyć również na tzw. dietę dzienną, czyli dodatek na pokrycie kosztów związanych z przebywaniem w PE (np. zakwaterowanie czy posiłki). Obecnie dieta dzienna wynosi 350 euro, czyli niemal 1.5 tys. zł.

Europosłowie mogą liczyć na szereg dodatków

Europosłowie mogą liczyć również na szereg przywilejów związanych z podróżami. Unia Europejska zwraca politykom koszty, jakie ponoszą podróżując, które rozlicza za pomocą wykazu kilometrów. Dodatkowo europarlamentarzyści mogą także korzystać z pojazdów służbowych.

Wszyscy politycy, którzy kończą swoją przygodę z PE, mają również prawo do otrzymania odprawy. Wynosi ona dokładnie tyle, ile kwota miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok, w którym dany poseł pełnił obowiązki. Taką odprawę europoseł otrzymuje nie krócej niż 6 miesięcy i nie dłużej niż 24 miesiące, do czasu, gdy obejmie kolejną polityczną funkcję lub przejdzie na emeryturę.

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondażowe wyniki: prestiżowa porażka Jacka Kurskiego

Po ukończeniu 63. roku życia europosłowie mają również prawo do emerytury z PE. Świadczenie wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok pełnienia mandatu oraz 1/12 tej kwoty za każdy kolejny pełny miesiąc, jednak nie więcej niż 70 proc. całkowitego wynagrodzenia.