Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory do Europarlamentu 2024. Zliczono głosy, wszystko już jasne
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.06.2024 07:59

Wybory do Europarlamentu 2024. Zliczono głosy, wszystko już jasne

Tusk, Kaczyński
fot. SERGEI GAPON/AFP/East News, Adam Burakowski/East News

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 za nami. Państwowa Komisja Wyborcza przeliczyła już 100 procent głosów. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Koalicja Obywatelska zwyciężyła, jednak jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością nieco zmalała.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. PKW przeliczyła wszystkie głosy

W niedzielę 9 czerwca w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele decydowali w głosowaniu o wyborze 53 europosłów na kadencję w latach 2024-2029. Zgodnie z pierwszymi wynikami badania exit poll, przedstawionymi w niedzielę o godzinie 21.00 zwyciężyła Koalicja Obywatelska, przed Prawem i Sprawiedliwością. Podium zamyka Konfederacja. 

W poniedziałek chwilę po godzinie 7.00 Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła dane ze wszystkich okręgów wyborczych. Znamy pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki

Zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie Państwowej Komisji Wyborczej oficjalne zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 odniosła Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,06 proc. poparcia. Tuż za nią Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,16 proc., a podium wciąż zamyka Konfederacja, na którą zagłosowało 12,08 proc. wyborców.

Poza wyborczym podium uplasowały się Trzecia Droga - 6,91 proc., oraz Lewica - 6,3 proc. poparcia.

Oficjalne wyniki PKW przedstawi podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano na godzinę 10.00.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Oni mogą liczyć na mandat

Jak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP, spośród pięciu partii, które wprowadziły swoich kandydatów do Europarlamentu, mandat uzyskali m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka, Marcin Kierwiński z KO, Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Waldemar Buda, Maciej Wąsik z PiS czy Anna Bryłka i Grzegorz Braun z Konfederacji. Z Lewicy cieszyć się z wyników mogą również Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, którzy również otrzymali mandaty.

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tak może wyglądać Europarlament

Polska pokazała, że tu triumfuje demokracja, uczciwość, Europa - dzięki Wam, dzięki tym wszystkim głosom - komentował zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej jej lider Donald Tusk.