Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondażowe wyniki: prestiżowa porażka Jacka Kurskiego
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 09.06.2024 21:20

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondażowe wyniki: prestiżowa porażka Jacka Kurskiego

None
fot. East News, Andrzej Iwańczuk

Start tego polityka w wyborach do Parlamentu Europejskiego budził największe kontrowersje. Według sondażowych wyników Jacek Kurski, były prezes TVP, nie uzyskał mandatu.

Bolesne porażki kontrowersyjnych polityków PiS

Jacek Kurski w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy odpowiadał za sianie propagandy w Telewizji Polskiej. W maju poinformował, że ponownie dołączył do Prawa i Sprawiedliwości - partii, z którą niegdyś się skonfliktował, budując następnie wraz ze Zbigniewem Ziobrą Solidarną Polskę. Były szef TVP został także kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startował z drugiego miejsca na liście PiS w okręgu mazowieckim.

Jak wynika jednak z sondażu exit poll Ipsos dla TVN24 Jacek Kurski poniósł spektakularną porażkę. Mandat w okręgu, w którym startował (nr 5 w województwie mazowieckim), zdobył Adam Bielan, jedynka na liście.

Sondaż Gońca: prawie 70 proc. Polaków przeciwna startowi Jacka Kurskiego w wyborach do PE

Sondaże ostrzegały Kurskiego

Przypomnijmy, że w przeprowadzonym niedawno przez pracownię SW Research sondażu zapytaliśmy Polaków, co sądzą o starcie Jacka Kurskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pytanie brzmiało: “Czy Jacek Kurski powinien kandydować do PE?”. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło zaledwie 18,7 proc. ankietowanych, a więc znacznie mniej, niż wynosi sondażowe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Zdania w tej sprawie nie miało 12,8 proc. osób. Jednak przygniatająca była większość przeciwna startowi polityka do Parlamentu Europejskiego - odpowiedź “nie” wskazało aż 68,5 proc. osób.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego i otrzymała 38,2 proc. głosów — tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. O godzinie 21 w niedzielę zakończyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. 

Koalicja Obywatelska zdobyła 38,2 proc., PiS - 33,9 proc. Trzecia jest Konfederacja - 11,9 proc. Poza podium znalazła się Trzecia Droga: 8,2 proc. oraz Lewica: 6,6 proc.