Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Sondaż Gońca: prawie 70 proc. Polaków przeciwna startowi Jacka Kurskiego w wyborach do PE
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 21.05.2024 10:38

Sondaż Gońca: prawie 70 proc. Polaków przeciwna startowi Jacka Kurskiego w wyborach do PE

None
Jacek Kurski, obok Przemysław Czarnek, fot. East News, Wojciech Olkuśnik

Jacek Kurski w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy odpowiadał za sianie propagandy w Telewizji Polskiej. Teraz jednak wraca do polityki. Jednak jak wynika z sondażu SW Research dla Gońca, 68,5 proc. ankietowanych uważa, że nie powinien kandydować do Parlamentu Europejskiego.

Polacy nie chcą Jacka Kurskiego w Parlamencie Europejskim

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię SW Research zapytaliśmy Polaków, co sądzą o starcie Jacka Kurskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To - obok Daniela Obajtka, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - najbardziej kontrowersyjna kandydatura w szeregach PiS.

Pytanie brzmiało: “Czy Jacek Kurski powinien kandydować do PE?”. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło zaledwie 18,7 proc. ankietowanych, a więc znacznie mniej, niż wynosi sondażowe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Zdania w tej sprawie nie ma 12,8 proc. osób. Jednak przygniatająca jest większość, która jest przeciwna startowi polityka do Parlamentu Europejskiego - odpowiedź “nie” wskazało aż 68,5 proc. osób.

Sondaż Gońca: 48 proc. Polaków w razie zagrożenia gotowych bronić kraju

Jacek Kurski wraca do polityki

Maj to okres dużych zmian w życiu Jacka Kurskiego. Polityk najpierw poinformował, że ponownie dołączył do Prawa i Sprawiedliwości - partii, z którą niegdyś się skonfliktował, budując następnie wraz ze Zbigniewem Ziobrą Solidarną Polskę. Były szef TVP został także kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego z drugiego miejsca na liście PiS w okręgu mazowieckim.

Przypomnijmy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w państwach Unii Europejskiej od 6 do 9 czerwca. Polacy będą głosować w niedzielę, 9 czerwca, wybierając 53 przedstawicieli do PE.

 

Kurski: tylko PiS może wyrwać Polskę z fatalnych rządów koalicji 13 grudnia

Kurski poinformował również (w rozmowie z TVN24), że dołączył do sztabu wyborczego PiS na wybory do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że decyzje partii są dla niego zaszczytem i będzie aktywnie zaangażowany w kampanię wyborczą. 

- Prawo i Sprawiedliwość jest ostatnią rezerwą polityczną, duchową, która może wyrwać Polskę z tych fatalnych rządów koalicji 13 grudnia, która prowadzi do zapaści Polski na każdym polu – gospodarczym, politycznym, pozycji międzynarodowej i w oczywisty sposób jeśli chodzi o interesy ludzi - mówił Kurski w TVN24.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-15 maja na próbie 802 Polaków powyżej 18. roku życia metodą badawczą wywiady online (CAWI).