Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tyle głosów zdobył Daniel Obajtek, zaskoczenie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.06.2024 08:39

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tyle głosów zdobył Daniel Obajtek, zaskoczenie

Obajtek
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 przeszły już do historii. W niedzielę 9 czerwca Polacy wybrali 53 kandydatów, którzy będą nas reprezentować w Brukseli. O dużym sukcesie może mówić Daniel Obajtek. Były prezes Orlenu pomimo wielu kontrowersji związanych z jego osobą zdołał przekonać do siebie mieszkańców Podkarpacia. Uzyskał imponujący wynik.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy oficjalne wyniki

W poniedziałek 10 czerwca nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. PKW zliczyła dane ze wszystkich 31 830 obwodów.

Najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów. Drugie miejsce należy do Prawa i Sprawiedliwości. Partia Kaczyńskiego uzyskała poparcie na poziomie 36,16 procent. Podium zamyka Konfederacja, która zdobyła 12,08 proc. Czwarte miejsce należy do Trzeciej Drogi (6,91 proc.), a piąte do Lewicy (6,3 proc.). Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 wyniosła 40,65 proc.

Wybory do Europarlamentu 2024. Zliczono głosy, wszystko już jasne

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek uzyskał mandat

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, pięć ugrupowań wprowadziło swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. O dużym sukcesie może mówić m.in. Daniel Obajtek. Były prezes Orlenu, który startował w wyborach do Europarlamentu z list PiS na Podkarpaciu, według ostatecznych danych PKW, zdobył w tym regionie 27,14 proc. głosów.

ZOBACZ: Daniel Obajtek zapewnia, że przebywa w Polsce i odpiera zarzuty. “To jakieś bzdury”

Daniel Obajtek pomimo wielu kontrowersji z nim związanych zdołał przekonać do siebie mieszkańców i ostatecznie uzyskał mandat europosła. Finalnie zdobył 171 689 głosów na 632 626 możliwych.

Największe poparcie Daniel Obajtek uzyskał w powiatach przeworskim i dębickim - w tych regionach oddano na byłego prezesa Orlenu niespełna 35 proc. głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto na pewno uzyskał mandat?

Jak wynika z sondażu Ipsos, Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów. Europosłami z ramienia tej partii zostaną m.in. Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Ewa Kopacz czy Marcin Kierwiński.

Prawo i Sprawiedliwość reprezentować w europarlamencie będą m.in. Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Adam Bielan czy Maciej Wąsik.

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondażowe wyniki: prestiżowa porażka Jacka Kurskiego

Z list Konfederacji mandat europosła uzyskali m.in. Grzegorz Braun, Anna Bryłka czy Dobromir Sośnierz. Trzecia Droga na pewno wprowadzi do europarlamentu Adama Jarubasa i Krzysztofa Hetmana, a Lewica może liczyć na Roberta Biedronia.