Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. "Zielone światło"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.04.2024 17:35

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. "Zielone światło"

Izabela Leszczyna, Donald Tusk
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk

Już niedługo w Polsce wprowadzony zostanie nowy zakaz. Premier Donald Tusk zgodził się na uniemożliwienie sprzedawania jednorazowych e-papierosów. Izabela Leszczyna zdradziła jednak, że nie jest to proste. - Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji - powiedziała szefowa Ministerstwa Zdrowia.

Rząd chce wprowadzić nowy zakaz, chodzi o zdrowie

Już niedługo w Polsce nie będzie można kupić jednorazowych e-papierosów. W ostatnim czasie kolorowe i smakowe jednorazówki biją rekordy sprzedaży. Kupują je przede wszystkim dzieci oraz młodzież.

Rząd chce to zmienić. Izabela Leszczyna podczas wywiadu w Radiu Zet ogłosiła, że ustawa wprowadzająca zakaz sprzedaży jednorazówek jest już gotowa. Ministra zdrowia wyjaśniła jednak niuanse dotyczące tego, jak wygląda proces legislacyjny. Polski rząd chce obejść regulacje europejskie.

Zbigniew Ziobro opublikował emocjonalny wpis. "Składam wyrazy współczucia"

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów coraz bliżej

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów może wejść w życie jeszcze przed wakacjami 2024. Niemniej wymaga to specjalnej drogi wprowadzenia regulacji uniemożliwiających sprzedaż produktu w sklepach na terenie Polski.

ZOBACZ: Agata Duda zrobiła aferę na pokładzie samolotu. Andrzej Duda nie miał nic do gadania

Donald Tusk dał mi zielone światło. Jutro spotykam się z wiceprezes biura ds. substancji chemicznych. Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji. […] Ustawa to jest wielomiesięczny proces legislacyjny i notyfikowanie w Unii Europejskiej. Belgia zakazała jednorazowych e-papierosów, ale dopiero od stycznia 2026 roku. To nie jest tak, że można to zrobić na pstryknięcie. Wielka Brytania to zrobiła, ale jest poza UE i mogła to łatwiej przeprowadzić - mówiła Izabela Leszczyna w programie “Gość Radia Zet”.

Jednorazówki zostaną uznane za szkodliwe dla zdrowia

Niedługo ministra zdrowia spotka się z prezesem biura ds. substancji chemicznych. Jego stanowisko dotyczące jednorazowych e-papierosów będzie kluczowe w uznaniu produktu za niebezpiecznego dla zdrowia. Izabela Leszczyna chce, by skorzystać z możliwości ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej decyzji dotyczącej wprowadzenia zakazu. Powodem będzie wskazanie szkodliwości substancji zawartych w jednorazowych e-papierosach.

ZOBACZ: "Największy przelew w historii". Pieniądze z KPO trafiły do Polski

Wtedy KE podejmuje decyzję, czy zakaz będzie na stałe czy tymczasowy. […] Jeśli okaże się, że nie da się z jakichś powodów, bo nie będziemy łamać prawa, to czeka nas dłuższy proces, tak jak we Francji i Belgii - wyjaśniła ministra zdrowia.

Źródło: radio zet