Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Kolejni kandydaci PiS do PE. Wśród nich Obajtek, Kurski i Kamiński
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.05.2024 10:36

Kolejni kandydaci PiS do PE. Wśród nich Obajtek, Kurski i Kamiński

Jacek Kurski
fot. KAPIF

Prawo i Sprawiedliwość powoli odkrywa karty przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. We wtorek poznaliśmy m.in. kandydatów z listy w woj. mazowieckim. Obyło się bez większych zaskoczeń, choć niektórych może dziwić dopiero drugie miejsce byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. O miejsce w europarlamencie powalczą, jak zapowiadano, także Daniel Obajtek, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Kto jeszcze znalazł się w gronie pretendentów?

Adam Bielan liderem listy PiS na Mazowszu

Prawo i Sprawiedliwość z oficjalnym ogłoszeniem wszystkich list czeka do 2 maja, ale powoli poznajemy poszczególne puzzle tej zawiłej układanki. We wtorek np. partia Jarosława Kaczyńskiego zaprezentowała 10 kandydatów na europosłów z okręgu 5 - obejmującego woj. mazowieckie z wyłączeniem Warszawy. 

Wiadomo już zatem, że na czele listy stanie obecny europoseł, lider rozwiązanej w 2023 r. Partii Republikańskiej - Adam Bielan. Miejsce tuż za nim zajmie były szef TVP Jacek Kurski, który wejdzie także w skład sztabu wyborczego PiS. Trzecia lokata przypadła natomiast byłej senator, a obecnej poseł PiS - Marii Koc.

Śledztwo Gońca: Jak Kaźmierska skatowała kobietę w ciąży. Mroczne tajemnice "Królowej życia" [ODCINEK DRUGI]

To ich PiS wystawi do walki do mandaty do PE

Czwarte miejsce na liście PiS do Parlamentu Europejskiego przypadło Annie Kwiecień, zaś piąte politykowi Suwerennej Polski - Jackowi Ozdobie. Za nim uplasowała się jeszcze Anna Cicholska, podczas gdy na 7. miejscu umieszczono byłego rzecznika PiS Radosława Fogla.

ZOBACZ: Orędzie Andrzeja Dudy. “Nasza obecność w UE to polska racja stanu”

Ostatnie trzy miejsca na liście w okręgu nr 5 zająć mają Gabriel Janowski, Joanna Bala i poseł Daniel Milewski. Znane są ponadto poszczególne nazwiska z innych list, a na nich znalazł się m.in. Daniel Obajtek. On wraz z m.in. Markiem Kuchcińskim i Marcinem Warchołem spróbuje swoich sił na Podkarpaciu.

PiS powoli odsłania listy przed czerwcowymi wyborami. Na nich Kamiński i Wąsik

Jeśli chodzi o innych znanych polityków na listach PiS, w okręgu pomorskim “jedynką” będzie była szefowa MSZ Anna Fotyga, a “dwójką” były wiceminister kultury Jarosław Sellin. “Trójka” przypadła posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, a “czwórka” Piotrowi Müllerowi.

W woj. lubelskim listę otworzy były szef MSWiA Mariusz Kamiński, za którym uplasował się Jacek Saryusz-Wolski. Z kolei były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik będzie miał pierwsze miejsce na liście z Podlasia i Warmii i Mazur. Razem z nim kandydować mają m.in. Karol Karski i Olga Semeniuk-Patkowska.

Ostatnia ze znanych już list to lista dla województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. Jej liderem ma być europoseł Joachim Brudziński, a na drugim miejscu Jarosław Kaczyński umieścił Elżbietę Rafalską.

Źródło: Polsat News