Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > To koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała kluczową datę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.02.2024 11:26

To koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała kluczową datę

zegarek
Pixabay/imedias

Przed nami kolejne przestawienie zegarków. Tym razem wskazówki popchniemy o jedną do przodu, dokonując zmiany czasu z zimowego na letni. W tym roku stanie się to w wyjątkowym dla wielu osób dniu, a mianowicie w Wielkanocną Niedzielę. A co z osobami, które będą wówczas w pracy? Wyjaśniamy, jakie prawa mają osoby zatrudnione na noce.

Prace nad odejściem od zmiany czasu przesunięte

Pomysł na to, by odejść od zmian czasu kiełkował na unijnych forach już od dawna. Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa państwa UE zobowiązano do rozpoczęcia prac nad przepisami ws. wycofania się z przestawiania zegarków. W krajach członkowskich przeprowadzone zostały nawet konsultacje, których wynik jednoznacznie wskazał, że Europejczycy nie chcą już zmieniać czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Niestety, śmiałe plany pokrzyżował COVID.

W Polsce od 1977 roku zmiana czasu dokonywana jest na podstawie rozporządzenia premiera, który to co pięć lat podaje konkretne daty przestawiania zegarów. Dokument z 2016 r. miał być ostatnim, ale później jeszcze podpisano nowe. Aktualne wygaśnie za dwa lata. Prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy mają wrócić dopiero w 2026 roku.

 

Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, w 2024 roku na czas letni środkowoeuropejski przejdziemy w niedzielę 31 marca. Jak informowaliśmy, jest to data wyjątkowa. Tego dnia bowiem wypada Wielkanocna Niedziela. Zegary przestawimy wówczas z godziny 2 w nocy na 3 w nocy. Oznacza to, iż spać będziemy o godzinę krócej.

ZOBACZ: Od dziś ważne zmiany na SOR-ach. Jest nowa lista świadczeń

Wskutek zmiany czasu z zimowego na letni, pracownicy wykonujący pracę w godzinach nocnych, przepracują o jedną godzinę mniej niż wskazuje obowiązujący ich wymiar pracy. Mimo tego, pracodawca musi zapłacić podwładnemu tak, jakby pracował bez przesunięcia wskazówek zegara. Dzieje się tak, ponieważ zmiana czasu nie jest zależna od pracowników. Ci są gotowi do świadczenia pracy, ale doznają przeszkód z innych przyczyn.

Zmiana czasu a prawa pracownika

Co z pensją dla nocnego pracownika w noc, gdy następuje zmiana czasu z zimowego na letni? Przepisy mówią wprost, że niedopracowanie do pełnego wymiaru godzin z powodu przestawienia zegarków o godzinę do przodu nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia osoby, otrzymującej wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Nigdzie nie znajdziemy bowiem regulacji dotyczących obliczenia wynagrodzenia w razie niedopracowania jednej godziny.

Co innego, jeśli zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy. Wtedy pracownicy wykonują pracę w nocy godzinę dłużej i powstaje dobowa godzina nadliczbowa, za którą należy się albo wynagrodzenie z dodatkiem (oddzielnym od nocnego), albo czas wolny udzielony z inicjatywy pracownika lub pracodawcy.

Źródło: tribeperk.com, Fakt