Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Uwolnienie miliardów euro dla Polski. Jest deklaracja szefowej KE
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 23.02.2024 13:52

Uwolnienie miliardów euro dla Polski. Jest deklaracja szefowej KE

Alexander De Croo  Donald Tusk Ursula von der Leyen
Wojciech Olkusnik/East News

Już w przyszły tygodniu zapadną kolejne, kluczowe decyzje dla przekazania Polsce miliardów euro z funduszy europejskich. Mowa o 137 mld euro, które dotychczas były dla naszego kraju zablokowane. Informacje przekazała szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała również, że 1,4 mld euro trafi bezpośrednio do polskich rolników. „Mamy to” – komentował premier Polski.

To już pewne. Szefowa KE zabrała głos ws. miliardów dla Polski

W piątek premier Donald Tusk odbył trójstronne spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W rozmowach uczestniczył także Alexander De Croo, premier Belgii, który w tym półroczu przewodniczy pracom UE. Podczas wspólnego oświadczenia Ursula von der Leyen przekazała ważną informację w kwestii wypłaty dla Polski pieniędzy z funduszy europejskich. Udzieliła pochwały polskim wysiłkom na rzecz przywrócenia praworządności.

To są bardzo ważne momenty w Polsce z perspektywy promocji demokratycznych. Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków w kierunku tworzenia praworządności, społeczeństwa, w którym każdy trzyma się zasad. Wspólnie będziemy chronić praworządności w całej Europie – powiedziała.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka ma kłopoty. Rolnicy dłużej na to nie pozwolą

Koniec abonamentu RTV. Każdy Polak zapłaci 432 zł rocznie?

Przewodnicząca KE: zostanie uwolnione do 137 mld euro dla Polski

Ursula von der Leyen przekazała, że w przyszłym tygodniu zapadną decyzje w sprawie dwóch funduszy, które dotychczas były zablokowane dla Polski, tj. Next Generation i Funduszu Spójności.

Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski, to pochodzi z funduszy Next Generation i Funduszy Spójności. To dobra wiadomość dla Europy i dla Polski. To wasze osiągnięcie. Silna praworządność oznacza bardziej odporne społeczeństwo, a tego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wladimir Putin i jego przyjaciele robią wszystko, co tylko mogą, żeby zatruć debatę publiczną w całej Europie – mówiła szefowa KE.

Do słów von der Leyen odniósł się także premier Polski. W swoim oświadczeniu Donald Tusk zapewnił, że otrzymane 600 mld zł zostaną prawidłowo rozdysponowane.

Trochę czekaliśmy. Mamy to. To jest naprawdę bardzo ważny dzień. Wspólnie się napracowaliśmy. Przede wszystkim Polacy, którzy 15 października na nowo wybrali demokrację i rządy prawa. To prawdziwi bohaterzy historii, która dziś znalazła finał. To 600 mld złotych, góra pieniędzy, którą mądrze wykorzystamy – powiedział.

ZOBACZ TAKŻE: Owsiak wyjawił, co spotkało go na poczcie. Klient powiedział, co sądzi o WOŚP

1,4 mld euro dla polskich rolników

Podczas spotkania miał być także omawiany temat polskich rolników. Jak zapewniła von der Leyen, w ramach jednego z funduszy zostanie im przekazane 1,4 mld euro.

Europa już wspiera polskich rolników, oferując 22 mld euro przez Wspólną Politykę Rolną. Pierwsza płatność w ramach funduszu Next Generation to 1,4 mld euro, które będą dostępne dla polskich rolników, by pomóc im w modernizacji swojej produkcji i wejściu na nowe rynki – powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej nie pominęła sytuacji na polskiej granicy.

Słuchamy i działamy. Na przykład umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować. Dzisiaj eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, dlatego, że odciąża to granice lądowe – dodała.

Źródlo: Interia.pl