Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Są pierwsze informacje o frekwencji
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 09.06.2024 13:55

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Są pierwsze informacje o frekwencji

Państwowa Komisja Wyborcza
Fot. East News/Michal Zebrowski

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po godz. 13.30 odbyła się druga, zaplanowana na niedzielę, konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Podano pierwsze wyniki dotyczące frekwencji. Do tej pory zagłosowało 11,66 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. Wcześniej poinformowano, że wybory parlamentarne przebiegają wyjątkowo spokojnie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. PKW: ”Pierwszy raz się tak zdarzyło”

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Podczas pierwszej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej poinformowano o wyjątkowo spokojnym przebiegu wyborów.

Pierwszy raz się zdarzyło, kiedy otrzymałem wczoraj o godz. 6 rano meldunek terminowy, że był on zerowy – przekazał przewodniczący PKW. 

Dotychczas nie odnotowano przestępstw, jednak PKW do godz. 10 w niedzielę otrzymała informację o 13 wykroczeniach.

Pięć z nich dotyczy umieszczania plakatu w miejscu publicznym bez zgody właściciela. Osiem dotyczy kwestii naruszenia ciszy wyborczej bądź niedozwolonego umieszczania plakatów. Wszyscy zgodnie stwierdzają, że nie pamiętają tak spokojnych wyborów – tłumaczył Sylwester Marciniak

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. PKW: "Pierwszy raz się tak zdarzyło"

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki PKW na godz. 13.30

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że do godz. 12 frekwencja wyniosła 11,66 proc. w stosunku do osób uprawnionych do głosowania. Wyniki uwzględniają wszystkie komisje obwodowe. W poprzednich wyborach wyniosła 14,39 proc. Przypominano, że uprawnionych do głosowania jest 29 milionów osób. Najwyższą frekwencję zanotowano woj. małopolskim – 12,80 proc.

ZOBACZ: Śmierć polskiego żołnierza na granicy. Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. PKW podało frekwencję

Podano także najnowsze informacje o przebiegu głosowania. 

Głosowanie przebiega w wyjątkowo spokojnej atmosferze. Na podstawie danych przekazanych przez Komendę Główną Policji możemy państwa poinformować że jak do tej pory, na moment składania meldunku, popełniono tylko jedno przestępstwo  – przekazał przewodniczący, prof. Konrad Składowski. 

Jednocześnie odnotowano 20 wykroczeń, czyli o 7 więcej, niż podczas ostatniego meldunku.