Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oni otworzą listy Koalicji Obywatelskiej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.04.2024 15:11

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oni otworzą listy Koalicji Obywatelskiej

Borys Budka Marcin Kierwiński
Fot. Pawel Wodzynski/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W środę (24 kwietnia) o godzinie 14:00 Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zebrała się, by zatwierdzić oficjalne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po obradach gremium głos zabrał premier Donald Tusk, który przedstawił polityków, mających w czerwcu ubiegać się o mandat w Europarlamencie. Choć część nazwisk znana była już wcześniej, nie brakowało także wielkich zaskoczeń. Na kogo więc będą mogli głosować Polki i Polacy? Przedstawiamy pełną listę tzw. “jedynek”.

PO odsłania karty. Donald Tusk przedstawił kandydatów na europosłów

Pewne informacje na temat kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego pojawiły się w mediach już w środę rano, ale politycy ugrupowania konsekwentnie zbywali dziennikarzy i nie chcieli potwierdzać krążących doniesień.

Najpierw potencjalną listę “jedynek” podała Arleta Zalewska z “Faktów” TVN, później o swoich ustaleniach pisał także Kamil Dziubka z Onetu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, uchylając jedynie rąbka tajemnicy, przekazał zaś, że z pewnością kandydatem ze Śląska nie będzie już były premier Jerzy Buzek.

Reszta personaliów owiana była wielką tajemnicą, którą w końcu ujawniono dziś po południu. Podczas gdy PiS, a także Trzecia Droga i Konfederacja wciąż dyskutują na temat swoich pretendentów na stanowiska przyszłych europosłów, KO właśnie odsłoniła karty.

Agnieszka Woźniak-Starak apeluje do rządu: zabijanie zwierząt na futro to barbarzyństwo

Ci politycy zawalczą o Europarlament z list KO

W oparciu o to, o czym poinformowano w środę, w portalu Goniec.pl przedstawiamy oficjalną listę “jedynek” Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Każdy kandydat przypisany jest do regionu, z którego wystartuje.

 • Warszawa i okoliczne powiaty - Marcin Kierwiński (obecnie minister spraw wewnętrznych),
 • pozostała część woj. mazowieckiego - Andrzej Halicki (europoseł),
 • woj. lubelskie - Marta Wcisło (posłanka),
 • woj. śląskie - Borys Budka (minister aktywów państwowych),
 • woj. dolnośląskie i opolskie - Bogdan Zdrojewski (poseł),
 • woj. pomorskie - Janusz Lewandowski (europoseł),
 • woj. zachodniopomorskie i lubuskie - Bartosz Arłukowicz (poseł),
 • woj. wielkopolskie - Ewa Kopacz (europosłanka),
 • woj. podkarpackie - Elżbieta Łukacijewska (europosłanka),
 • woj. łódzkie - Dariusz Joński (poseł),
 • woj. świętokrzyskie i małopolskie - Bartłomiej Sienkiewicz (minister kultury),
 • woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie - Jacek Protas (poseł, wiceminister funduszy i polityki regionalnej),
 • woj. kujawsko-pomorskie - Krzysztof Brejza (europoseł).

Jak dziś przekazano, ze Śląskiej listy KO wystartuje także dotychczasowy europoseł Lewicy - Łukasz Kohut. Taką decyzję miał podjąć po tym, jak wszedł w spór z władzami partii o miejsce na tegorocznej liście.

W rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Piotrem Marciniakiem swój start do europarlamentu potwierdziła również była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Polacy pójdą wówczas do urn po to, by wybrać reprezentujących nasz kraj w Starsburgu 53 europosłów, którzy obejmą nowe stanowiska na kolejne pięć lat.

W głosowaniu wziąć udział będą mogli wszyscy Polacy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat i będą posiadać czynne prawo wyborcze. Co istotne, swój głos będziemy oddawać na poszczególnych polityków, a nie na partie polityczne, które ich popierają.

Zadaniem Parlamentu Europejskiego jest m.in. tworzenie aktów prawnych, zatwierdzanie budżetu Unii Europejskiej, mianowanie komisarzy i wybieranie przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Źródło: Goniec.pl