Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Nowy zakaz dla wszystkich Polaków. Ustawa już gotowa
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.04.2024 10:34

Nowy zakaz dla wszystkich Polaków. Ustawa już gotowa

sejm
Fot. X/SejmRP

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą o zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości. Taką informację przekazał w Radiu ZET wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek. Stosowny projekt już za kilka tygodni ma trafić pod obrady Rady Ministrów, aby ta mogła go przyjąć. Poparcie dla zmian legislacyjnych wyraziła już Rzeczniczka Praw Dziecka mec. Monika Horna-Cieślak.

Projekt ustawy o zakazie mowy nienawiści prawie gotowy

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek był w poniedziałek (29 kwietnia) rano gościem programu Radia ZET i to właśnie tam mówił o planowanych zmianach w prawie dotyczącym tzw. mowy nienawiści.

Ustawa o zakazie mowy nienawiści jest gotowa w Ministerstwie Sprawiedliwości. Niebawem trafi na rząd oraz do prac i pod głosowanie w Sejmie - przekazał.

Śledztwo Gońca: Jak Kaźmierska skatowała kobietę w ciąży. Mroczne tajemnice "Królowej życia" [ODCINEK DRUGI]

Ministerstwo ukróci akty mowy nienawiści?

O planowanym wprowadzeniu do Kodeksu karnego regulacji prawnych dotyczących mowy nienawiści oraz przestępstw z nienawiści Krzysztof Śmiszek mówił już w styczniu, wskazując, że głównym założeniem jest “poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne”. Tłumaczył wówczas, że chodzi np. o dyskryminacyjne i pogardliwe wypowiedzi oraz czyny.

ZOBACZ: Donald Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego. “Wszyscy się śmieją, a powinni się bać”

Ministerstwo Sprawiedliwości chciało dokonać istotnych zmian, gdyż aktualnie obowiązujące przepisy ograniczają się do przesłanek takich, jak rasa, pochodzenie etniczne, religia albo wyznaniowość. Teraz do tego katalogu dołączyć mają też płeć, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, wiek i niepełnosprawność.

Rzecznika Praw Dziecka poparła planowane zmiany

Poparcie dla planowanych zmian w prawie już wyraziła Rzeczniczka Prawd Dziecka mec. Monika Horna-Cieślak. Jej zdaniem, dzięki temu poszerzona zostanie ochrona prawnokarna przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią wobec grup mniejszościowych, narażonych na dyskryminację. Wskazała tu zwłaszcza osoby LGBTQ i osoby z niepełnosprawnościami.

Horna-Cieślak zaapelowała ponadto o poszerzenie zakresu ochrony tak, aby polem kryminalizacji objąć również przestępstwo ludobójstwa motywowane chęcią eksterminacji osób z niepełnosprawnościami lub osób LGBT.

Wprawdzie brzmienie art. 118 k.k. będzie wówczas odbiegać od brzmienia art. II konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, ale różnica ta jest dopuszczalna, w związku z zapewnieniem szerszego zakresu ochrony - stwierdziła w piśmie wystosowanym do MS.

Źródło: Radio ZET