Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Czterodniowy tydzień pracy. Ministra zapowiada poziom wynagrodzeń
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 01.05.2024 21:21

Czterodniowy tydzień pracy. Ministra zapowiada poziom wynagrodzeń

Dziemianowicz-Bąk
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie, Agnieszka Dziemianowicz Bąk, szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawiła wizję wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Minister poinformowała, w jaki sposób wpłynie on na wysokość wynagrodzeń, podkreślając zarazem, że każdy z nas zasługuje na odpowiednią ilość czasu na życie prywatne.

Czterodniowy tydzień pracy: realna zmiana dla milionów Polaków

Podczas uroczystości przed Pałacem Kultury i Nauki, minister wyraziła swoją wdzięczność za wspólne świętowanie Dnia Pracy. "Jest to święto nie tylko związków zawodowych, ale także święto państwowe, które codziennie jest budowane przez pracę każdego z nas," - mówiła Dziemianowicz-Bąk. Dodatkowo polityczka Lewicy przypomniała, że rząd podjął decyzję o podwyższeniu wynagrodzeń w sektorze publicznym o 20 proc. oraz o dodatkowych benefitach dla pracowników socjalnych i opiekuńczych.

"W imieniu rządu, który reprezentuję, zapewniam, że nie zapominamy o godności pracy i prawach pracowniczych. To nasza odpowiedzialność, aby przypominać o tym każdego dnia".

Kolejni kandydaci PiS do PE. Wśród nich Obajtek, Kurski i Kamiński

Rząd zapowiada utrzymanie wynagrodzeń na tym samym poziomie

-Dziękuję, że możemy wspólnie świętować Święto Pracy, święto ludzi pracy, święto związków zawodowych, ale także państwa - państwa, które wy każdego dnia budujecie swoją ciężką pracą. My na Lewicy nie zapominamy i weszliśmy do tego rządu, by nikt nie zapomniał, żeby każdego dnia przypominać o tym (...) że godna praca to godne życie - powiedziała przed Pałacem Kultury i Nauki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra zapewniła również, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy nie wpłynie negatywnie na zarobki pracowników. Polityczka Lewicy dodała, że poprawi to jakość życia całego społeczeństwa. 

 - Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny. Tak, czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy i będziemy o niego walczyć. Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować

Polacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy

Według szacunków Eurostatu zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem ilości przepracowanych godzin w tygodniu ze średnią 40,4 godzin. Dla porównania: we Francji obowiązuje 35-godzinny model pracy, a Holendrzy wykonują obowiązki służbowe 33,2 godziny tygodniowo.

Przykładem kraju, który wprowadził w czerwcu 2022 r. pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy, jest Wielka Brytania. Programem tym objęto prawie 3000 pracowników. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71 proc. pracowników mniejsze wypalenie zawodowe. Z kolei przychody firm objętych badaniem nie spadły, a nawet nieznacznie zwiększyły się - średnio o 1,4 proc.