Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Nowy sondaż wyborczy. Rekordowe poparcie dla Konfederacji
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 14.07.2023 14:46

Nowy sondaż wyborczy. Rekordowe poparcie dla Konfederacji

Konfederacja
Michal Zebrowski/East News

Właśnie opublikowano najnowszy sondaż poparcia partii politycznych. Zjednoczona Prawica pozostaje na prowadzeniu, jednak największe emocje budzi rekordowy wynik Konfederacji. Może się okazać, że powyborcza koalicja z tym ugrupowaniem będzie nieunikniona.

Zjednoczona Prawica nadal na prowadzeniu. Historyczny wynik Konfederacji

Nowy sondaż wyborczy Social Changes dla wPolityce.pl potwierdza przewagę Zjednoczonej Prawicy nad innymi ugrupowaniami. Według badania chęć oddania głosu na obóz rządzący zadeklarowało 35 proc. badanych (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem). Na Koalicję Obywatelską zamierza zagłosować 29 proc. badanych (spadek o 1 punkt procentowy). Podium zamyka Konfederacja (16 proc., wzrost o 2 punkty procentowe), zaś Lewica z 7 procentami poparcia zajęła czwarte miejsce (spadek o 2 punkty procentowe).

Polska 2050 utrzymuje poparcie rzędu 5 proc., zaś Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 4 proc. badanych (nie zdecydowano się tu na połączenie obu ugrupowań w Trzecią Drogę). Kukiz‘15 może liczyć na 1 proc. poparcia, podobnie jak Porozumienie.

Grzegorz Kajdanowicz czekał na sam koniec "Faktów". Widzowie TVN usłyszeli zaskakujące słowa

Koalicja Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji jest nieuchronna?

W związku z wysokim poparciem dla Konfederacji, a przede wszystkim w konsekwencji braku możliwości uzyskania samodzielnej większości przez Zjednoczoną Prawicę, coraz częściej pojawia się scenariusz utworzenia wspólnego rządu przez te ugrupowania. Jak pisaliśmy tydzień temu, może to być bardzo trudne, bowiem wyborcy Konfederacji są negatywnie nastawieni do wizji współdzielenia władzy z PiS-em. 

Widać to w wynikach sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie “Super Expressu”. O ile aż 60 proc. z wyborców obecnie rządzącej partii akceptuje wizję wspólnego gabinetu PiS-u i Konfederacji, to w przypadku wyborców tego drugiego bloku reakcja jest skrajnie odmienna. Aż 69 proc. wyborców ugrupowania Sławomira Mentzena, Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna nie chce powyborczej koalicji z PiS-em.

Trwa konflikt w Konfederacji ws. obsadzania list wyborczych

Czy Konfederacja dogada się ze Zjednoczoną Prawicą? Na razie musi dogadać się sama ze sobą. Od jakiegoś czasu słychać bowiem głosy na temat konfliktu w związku z obsadzaniem list wyborczych. Grać na nerwach swoim kolegom ma przede wszystkim Grzegorz Braun.

Polityk proponuje coraz barwniejsze persony. Niedawno okazało się, że kandydatką z list Konfederacji do Sejmu ma być Justyna Socha znana ze swoich antyszczepionkowych, antynaukowych poglądów. Braun chciał też wprowadzić na listy znanego z prorosyjskich poglądów Sebastiana Pitonia i jego żonę Monikę Stanisławską-Pitoń.

Źródło: wPolityce.pl