Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 29.05.2023 12:00

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami

Jarosław Kaczyński
Piotr Molecki/East News

Z najnowszego sondażu wynika, że Jarosław Kaczyński zyskuje pozytywne oceny respondentów jako sprawny przywódca obozu Zjednoczonej Prawicy. Pozytywne opinie wychodzą jednak przede wszystkim od wyborców PiS-u. Takie wyniki wskazują na fakt, że partia może napotykać trudności w przekonaniu niezdecydowanych osób.

Polacy ocenili przywództwo prezesa PiS-u

W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski ankietowani zostali zapytani czy uważają, że Jarosław Kaczyński nadal skutecznie kieruje obozem Zjednoczonej Prawicy. Łącznie 46,2% respondentów udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Spośród nich 22,9% ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 23,3% stwierdziło "raczej tak".

Nieznacznie mniejsza grupa, czyli 45,9% respondentów, wyraziła przeciwną opinię. Spośród nich 28,3% było zdania, że prezes Prawa i Sprawiedliwości "zdecydowanie" nie kieruje obozem Zjednoczonej Prawicy skutecznie, natomiast 17,6% uważało, że "raczej nie". Co do samej kwestii, 7,9% badanych nie miało określonego zdania.

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

Co o przywództwie Kaczyńskiego sądzą sympatycy opozycji?

W ankiecie wyniki były dość jednoznaczne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę preferencje polityczne respondentów. Nie dziwi więc, że największe poparcie jako przywódca dla Jarosława Kaczyńskiego wyrazili wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Aż 79% ankietowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Przeciwnego zdania było zaledwie 20% respondentów, a 1% nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie w sondażu.

Co ciekawe, spora część wyborców opozycji również uważa Jarosława Kaczyńskiego za sprawnego przywódcę. Aż 37% z nich uważa, że skutecznie kieruje koalicją rządzącą. Przeciwnego zdania jest 61% osób, a 2% nie było w stanie wyrazić opinii w tej sprawie.

Spośród wyborców niezdecydowanych co do wyboru w wyborach, 34% osób pozytywnie ocenia prezesa PiS-u, podczas gdy 39% nie uważa jego działań za "sprawne". Aż 27% ankietowanych nie było w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Nowe obietnice wyborcze nie zadziałały?

Wiele sygnałów wskazywało, że zapowiedź waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 zł oraz inne obietnice mogą przyczynić się do zmian w poparciu dla Zjednoczonej Prawicy oraz samego prezesa PiS-u. Szczególnie istotne było to, że sam Jarosław Kaczyński osobiście ogłaszał te zmiany podczas konwencji programowej partii, co mogło dodatkowo przyczynić się do postrzegania go w pozytywnym świetle.

Kaczyński ponownie został prezesem PiS-u w 2021 roku. Przyznał wtedy, że to ostatni raz, kiedy staje na czele partii. - Nie jestem młody, spotkały mnie w życiu trudne wydarzenia, postaram się podołać postawionym zadaniom. Odejdę, jak będzie to ponad możliwości – mówił lider partii od 2003 roku.

Źródło: Wirtualna Polska