Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pracownicy budowy Orlenu przerwali milczenie. Oburzające doniesienia
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 08.05.2024 23:05

Pracownicy budowy Orlenu przerwali milczenie. Oburzające doniesienia

Orlen
fot. Adam Kliczek/Wikimedia Commons

Szokujący reportaż na temat warunków, w których mieli żyć i pracować obcokrajowcy przy wartej 25 miliardów inwestycji Orlenu opublikował TVN w programie ”Uwaga!”. Budowa kompleksu petrochemicznego Olefin 3 pod Płockiem ma być największym tego typu zakładem w Europie. Tymczasem pracujący tam cudzoziemcy skarżą się na fatalne warunki. 

Wstrząsający reportaż

Flagowa inwestycja Orlenu pod Płockiem realizowana jest głównie przez wykonawcę z grupy koncernu Hyundai z Korei Południowej. Firma zatrudnia kilka tysięcy osób, w przeważającej liczbie pochodzących zza granicy i rekrutowanych przez koreańską agencję pracy. Jak informuje ”Uwaga!” część obcokrajowców mieszka w hostelach, jednak większość żyje w kontenerach. W swoim reportażu dziennikarze programu ”Uwaga!” relacjonują swoje wrażenia z wizyty na budowie inwestycji. To, co mówią, mrozi krew w żyłach.

 Weszliśmy do jednego z hosteli dla robotników. Warunki były tam fatalne. Ciasnota, smród i unoszący się wszędzie pył z roboczych ubrań. Ciężko było oddychać;

Na podłodze spał mężczyzna. Okazało się, że jest chory. Od jego towarzyszy usłyszeliśmy, że ten kto choruje, musi jeszcze zapłacić karę za każdy dzień nieobecności w pracy – informują dziennikarze ”Uwagi!”

Wstrząsające kulisy medycznego podziemia. "Widać było każdą kość"

Śmieci, woda na podłodze, ciasnota

Większość zagranicznych pracowników żyje w kontenerowym miasteczku. Jak dowiadujemy się z reportażu ”Uwagi!”, każdy kontener ma około 8 metrów kwadratowych i w każdym mieszkają cztery osoby wraz z całym swoim dobytkiem. Z niektórymi z nich, dziennikarzom udało się porozmawiać.

Na korytarzach stoją przepełnione kubły na śmieci, z których unosi się smród. Byłem tam jednego razu i rozmawiałem z Hindusami. Pokazywali, jak stoi woda na podłodze. Te kontenery są bardzo nisko osadzone nad ziemią. I w momencie, gdy tam padał śnieg, był mróz, to podłoga przemarzała – mówi dziennikarzom były pracownik inwestycji Orlenu

Było tam bardzo źle. Mieszkaliśmy w warunkach, które nie nadawały się dla ludzi. Do tego raz nie było ciepłej wody, raz zimnej albo wcale nie było wody – opowiada ”Uwadze!” inny z byłych pracowników

Hindusi i Filipińczycy są kierowani do najcięższych prac. […] Słyszałem o przypadkach, że na przykład byli kopani w tyłek przez przełożonych, popychani. Są zatrudnieni na umowę zlecenie. Robią masę godzin, a nie mają za nie pieniędzy, niektórzy nie mają w ogóle umów – opowiada w programie Polak, który pracował przy budowie kompleksu.

Pracownicy narzekają też na nieterminowe oraz niepełne wypłaty, brak umów o pracę i brak ubezpieczenia. Wszyscy rozmówcy, z którymi nawiązali kontakt dziennikarze ”Uwagi!”, mówili o tej samej koreańskiej agencji pracy oraz o mężczyźnie, którego nazywali Kim. Autorom reportażu nie udało się z nim skonfrontować. 

Inwestycja za 25 miliardów

Orlen realizuje inwestycję Olefin 3 w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii. Koszty szacowane są na 25 miliardów, ma to być największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Gotowy kompleks będzie miał powierzchnię 140 boisk do piłki nożnej, a jego ukończenie zaplanowano na 2025 rok. Produkowane tam produkty posłużą do wytwarzania tworzyw sztucznych, artykułów medycznych i odzieży. 

 

Źródło: TVN, TVN24