Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Premier ogłosił wzrost płacy minimalnej. Wiadomo, ile będzie wynosić od 1 lipca i od nowego roku
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.06.2023 12:54

Premier ogłosił wzrost płacy minimalnej. Wiadomo, ile będzie wynosić od 1 lipca i od nowego roku

pieniądze
Iberion, mat. własne

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek 13 czerwca podczas konferencji prasowej przyjęcie propozycji podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok. Płaca minimalna wzrośnie od 1 lipca do 3 tys. 600 zł. Premier zapowiedział, że po nowym roku będzie przekraczać 4 tys. zł.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada podwyższenie płacy minimalnej

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na wtorkowej konferencji prasowej razem z minister finansów, gdzie poruszył ważne kwestie dotyczące płacy minimalnej oraz jej wzrostu w przyszłości. Z przedstawionych przez rząd prognoz wynika, że w 2024 roku PKB wzrośnie do 3 proc., a inflacja wyniesie 6,6 proc. - Od nowego roku płaca minimalna ma wynieść 4242 zł - przekazał premier.

Morawiecki dodał również, że rząd przyjął założenia do projektu budżetu państwa na przyszły rok. Stwierdził, że Polska „nie ma się czego wstydzić” w porównaniu do innych europejskich państw.

- Zbudowaliśmy solidne fundamenty pod mocny wzrost gospodarczy i założyliśmy przyrost wzrostu gospodarczego w przyszłym roku – zaznaczył.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Premier Mateusz Morawiecki o płacy minimalnej

- Te wyniki gospodarcze nie są żadną niespodzianką. To przemyślana strategia. (...) Dane zaskakują samych ekonomistów - mówił premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji.

- Dzisiaj w Polsce opłaca się pracować, co przekłada się na dynamiczny wzrost aktywności zawodowej. Przez ostatnie lata zrobiliśmy dużo, aby przywrócić godne warunki pracy i godną płacę. Dlatego od pierwszego lipca płaca minimalna wzrośnie do 3600 zł, a po nowym roku - to jeszcze zobaczymy, jakie będą rezultaty dyskusji na Radzie Dialogu Społecznego - będzie przekraczała 4000 zł - dodał premier Morawiecki.

O ile wzrosną płace Polaków?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 zł brutto. To oznacza, że po odliczeniu wszystkich niezbędnych składek oraz zaliczek, pracujący rodacy mogą liczyć na 2 tys. 709,48 zł dochodu „na rękę”. W przypadku umowy zlecenia jest to 22,8 zł na godzinę, co netto daje 20 zł/godz. 

Minister Marlena Maląg podczas wtorkowej konferencji prasowej zdradziła, o ile dokładnie podniesione zostanie najniższe wynagrodzenie. W 2024 roku ma ono wzrastać dwukrotnie, podobnie jak w roku 2023. 

Od 1 stycznia 2024 roku, rząd proponuje kwotę 4242 zł. Z kolei od 1 lipca - 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa miałaby wtedy wynieść 27,7 zł od stycznia, a 28,1 zł od lipca. Według wyliczeń rządzących wzrost wynagrodzenia obejmie 3,6 mln pracujących rodaków.