Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do niepokoju
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.06.2023 17:28

Najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do niepokoju

Sejm, obrady
Pawel Wodzynski/East News

Według najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ostatnią niedzielę, to PiS odniosłaby zwycięstwo. Niemniej, nie zdołałoby zdobyć większości parlamentarnej. Nawet zbliżenie z Konfederacją nie przyniosłoby korzyści Zjednoczonej Prawicy.

PiS nadal na prowadzeniu

Zjednoczona Prawica nie ma powodów do radości - choć może wygrać wybory, nie będzie w stanie samodzielnie rządzić. Chęć zagłosowania na PiS zadeklarowało 34,2 proc. ankietowanych. Druga była Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 29,7 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazłaby się Konfederacja, na którą wskazało 11,5 proc. ankietowanych.

Poza podium znalazły się Trzecia Droga - Polska 2050 i PSL (10,2 proc.) oraz Lewica i Partia Razem (9,7 proc.). Z sondażu dla WP wynika, że swoich reprezentantów nie miałaby AgroUnia.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Zjednoczona Prawica nie miałaby większości nawet z Konfederacją

Obóz Jarosława Kaczyńskiego nie byłby w stanie samodzielnie rządzić, ponieważ miałby tylko 181 posłów. Nawet w przypadku ewentualnej koalicji z Konfederacją, która zdobyłaby 47 mandatów, łączna liczba wyniosłaby tylko 228 mandatów. To o trzy głosy za mało, aby osiągnąć większość sejmową, która wynosi 231 głosów.

Natomiast koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 154 posłów, koalicja partii Lewica/Partia Razem - 37, a Szymon Hołownia wspólnie z PSL - 40. Razem daje to łącznie 231 mandatów - dokładnie tyle, ile minimalna większość sejmowa.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne?

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Głosowanie odbywa się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Źródło: WP