Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Premier Wielkiej Brytanii w Polsce. Padła historyczna deklaracja
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.04.2024 20:56

Premier Wielkiej Brytanii w Polsce. Padła historyczna deklaracja

Donald Tusk Rishi Sunak
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak odwiedził stolicę Polski, by spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem oraz sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. Sunak ogłosił we wtorek, że jego kraj zwiększy wydatki na zbrojenia do 2,5 proc. PKB. Ma też zapowiedzieć pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. 

Spotkanie w Warszawie

W stolicy Polski odbywa się dzisiaj spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishim Sunakiem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Polski premier zapowiadał, że ten nieformalny szczyt to dalszy ciąg misji budowania pozycji Polski w kwestii polityki bezpieczeństwa. 

Spotkanie otworzyło oficjalne powitanie w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej oraz spotkanie z brytyjskimi żołnierzami. Następnie panowie udali się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

CBA do likwidacji. Będzie nowa służba do walki z korupcją

Wielka Brytania zapowiada historyczne wzmocnienia

Podczas wspólnego wystąpienia dla mediów premier Wielkiej Brytanii ogłosił, że jego kraj podniesie wydatki na zbrojenia do poziomu 2,5 proc. PKB. Dotąd Brytyjczycy pod względem wydatków na armię zajmowali 10 miejsce na liście krajów NATO, przeznaczając na swoje wojsko 2,07 proc. swojego PKB.

W tej chwili ogłaszam największe zasilenie naszej obronności. Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 r. Te działania zaczynają się dzisiaj i ta kwota zainwestowana będzie rosła. W ciągu najbliższych sześciu lat zainwestujemy dodatkowe 75 mld funtów w naszą obronność i wszystko to zostanie sfinansowane bez zaciągania jakiegokolwiek długu – ogłosił Rishi Sunak

Pakiet pomocy dla Ukrainy

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie brytyjski rząd zapowiedział, że w Warszawie ogłosi również rekordowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość ma wynosić 500 mln funtów – to jak dotąd największy pojedynczy pakiet pomocowy, jaki Wielka Brytania przeznaczy dla Ukrainy. Większość z tych środków ma zostać przeznaczona na zakup tak bardzo potrzebnej walczącym Ukraińcom amunicji i obrony powietrznej