Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po wyborach. "Prawdziwe święto demokracji"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.10.2023 15:22

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po wyborach. "Prawdziwe święto demokracji"

Andrzej Duda
Twitter/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa obecnie w Watykanie, udzielił pierwszej wypowiedzi po zakończeniu głosowania w wyborach parlamentarnych. Podziękował Polakom oraz skomentował rekordowo wysoką frekwencję. - Pokazaliśmy, że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce - powiedział między innymi Duda.

Prezydent Andrzej Duda komentuje wybory 2023

- Jestem ogromnie wszystkim wdzięczny za udział w wyborach. Co dla mnie najważniejsze, te wybory - przy tak ogromnej frekwencji - przebiegły bardzo spokojnie - mówił prezydent Andrzej Duda, który przebywa aktualnie z wizytą we Włoszech. Ocenił również, że "demokracja w Polsce ma się dobrze".

Prezydent dodał, że każde wybory są "swoistym testem tego, na ile jesteśmy demokratyczny społeczeństwem, społeczeństwem dojrzałym, okrzepłym". - Mieliśmy wczoraj prawdziwe święto demokracji, co mnie bardzo cieszy - mówił Andrzej Duda, komentując rekordowo wysoką frekwencję w wyborach parlamentarnych.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po wyborach 2023

- To wybory parlamentarne z gigantyczną frekwencją, najwyższą w całym okresie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, wszystkim państwu, którzy wczoraj poszliście oddać swój głos. Wiem, że były osoby, które godzinami czekały, żeby oddać swój głos. Dziękuję za to, to był bardzo ważny moment - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w swojej wypowiedzi dla mediów nie zdradził jednak, komu powierzy misję utworzenia nowego rządu. - Z góry można powiedzieć, że tym, którzy zwyciężyli, z całego serca gratuluję - mówił. Dodał, że czeka na oficjalne wyniki wyborów, które poda Państwowa Komisja Wyborcza. - Trzeba spokojnie czekać na ostatecznie wyniki wyborów. Mam nadzieję, że jutro około południa będą podane przez PKW - podkreślił.

Wybory 2023. Rekordowa frekwencja, opozycja z większością

Przypomnijmy, że według wyników badania late poll, które pojawiło się nad ranem 16 października, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 31,6 proc., a trzecie - Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. Lewica zdobyła z kolei 6,8 proc. poparcia, a Konfederacja zaledwie 6,2 proc.

Według wyników sondażu IPSOS frekwencja wyborcza wyniosła rekordowe 72,9 proc.