Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Tadeusz Rydzyk pobiera emeryturę. Ile pieniędzy dostaje?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.02.2024 11:14

Tadeusz Rydzyk pobiera emeryturę. Ile pieniędzy dostaje?

Tadeusz Rydzyk
Pawel Wodzynski/East News

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest już emerytem. Założyciel Radia Maryja sam wyznał, że niedawno zaczął pobierać pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego. Czy emerytura Tadeusza Rydzyka jest wysoka? Zakonnik zastrzegł jedną rzecz.

Tadeusz Rydzyk poruszył temat pieniędzy

Od czasu wyborów 15 października postać Tadeusza Rydzyka przywoływana jest głównie w kontekście kolejnych problemów finansowych. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował również, że pieniądze mające pomóc dokończyć budowę muzeum “Pamięć i Tożsamość” nie będą dalej płynąć do Torunia szerokim strumieniem.

W niedawnym wywiadzie Tadeusza Rydzyka dla “Naszego Dziennika” odniósł się on do części zarzutów. Twórca Radia Maryja i TV Trwam zaprzeczał, by dostał od rządu PiS miliardy złotych. Uwagę przykuły jednak także inne słowa.

Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

Tadeusz Rydzyk pobiera emeryturę

Tadeusz Rydzyk został emerytem. Najsłynniejszy polski zakonnik zdecydował się zabrać głos w kwestii swojej osobistej sytuacji finansowej. Kontrowersyjny duchowny, który utożsamiany jest z synonimem luksusu i przepychu deklaruje, że nie otrzymał fortuny od byłego rządu.

ZOBACZ: Rola życia. Jak znani aktorzy wpadli w sidła agentki

- PiS nic mi nie dało. Jestem księdzem redemptorystą, zakonnikiem, i nie mam żadnej pensji. Od niedawna pobieram emeryturę - oświadczył Tadeusz Rydzyk w wywiadzie dla Naszego Dziennika.

Na jakie pieniądze liczyć może zakonnik? Emerytura Tadeusza Rydzyka nie jest znana, ale można się domyślać tego, z jakich źródeł pochodzi. Zadania tego podjęli się dziennikarze Faktu. Wskazali oni, że kapłani, którzy nie pracowali nigdzie na etacie, otrzymują pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego dofinansowane przez Fundusz Kościelny.

Ile wynosi emerytura Tadeusza Rydzyka?

Oznacza to, iż w przypadku, gdyby Tadeusz Rydzyk nie pracował nigdzie poza Kościołem, to minimalnie otrzymywałby 1588,44 zł brutto, a od 1 marca 1760,86 zł brutto. W przypadku twórcy Radia Maryja sprawa wygląda jednak inaczej. O ile niepracujący duchowni odprowadzają 20 proc. składki ZUS, a reszta to pieniądze z Funduszu Kościelnego, to Tadeusz Rydzyk ma pokaźne CV.

ZOBACZ: "Lista wstydu" Michała Kołodziejczaka. Dowiemy się, kto zarabiał na zbożu

Fakt zauważa, iż emerytura Tadeusza Rydzyka najprawdopodobniej jest wyższa, gdyż przez wiele lat jego nazwisko znaleźć można było wśród wykładowców w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Zakonnik był również katechetą w Krakowie, Toruniu i Szczecinku. Co więcej, jest prezesem Fundacji Lux Veritatis. Instytut Emerytalny w odpowiedzi na wątpliwości dziennikarzy potwierdził, iż nawet praca w fundacjach może wiązać się na podstawie zatrudnienia w oparciu umowy o pracę. Co to oznacza? W takim przypadku o. Tadeusz Rydzyk odprowadzałby składki emerytalne i przez lata podwyższał swoją emeryturę.

Źródło: fakt, nasz dziennik