Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Umowa PiS-u z Kukizem coraz bliżej. "Rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 13.05.2023 11:41

Umowa PiS-u z Kukizem coraz bliżej. "Rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze"

None
Piotr Molecki/East News

Paweł Kukiz twierdzi, PiS na razie wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań programowych względem niego i to dobry krok w stronę podpisania umowy o wspólnym starcie w wyborach. Propozycje obejmują zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, zniesienie immunitetów dla posłów i senatorów oraz rozszerzenie ustawy antykorupcyjnej.

Prawo i Sprawiedliwość podpisze umowę z Pawłem Kukizem

Kolejne spotkanie Kukiz-Kaczyński miało miejsce wczoraj (12.05) po południu. Jak przekazał PAP lider Kukiz'15, rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. - Kolejne rozmowy z prezesem Kaczyńskim zbliżają do podpisania porozumienia - powiedział.

- Czekam na formalne potwierdzenie na piśmie dotyczące moich postulatów programowych oraz formalne podpisanie umowy programowej, która musi być perfekcyjnie dopracowana i jasna, więc nie ma takiego ciśnienia, żeby ona była podpisana z dnia na dzień - poinformował Kukiz. Odniósł się także do weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. - Nie będzie nas na niej, bo nie mamy jeszcze podpisanego porozumienia, więc będziemy jej słuchać poprzez media - podkreślił.

Nagranie z polskiej komunii bije rekordy popularności. 9-latka zaczarowała swoim głosem

Wspólne punkty programowe Kukiza i PiS-u

Podczas konferencji rozmawiano przede wszystkim o rozwiązaniach programowych. Wcześniej, z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość, europoseł Tomasz Poręba oraz poseł Jarosław Sachajko z Kukiz'15 również wypowiadali się na ten temat. Propozycje obejmowały zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, zniesienie immunitetów dla posłów i senatorów oraz rozszerzenie ustawy antykorupcyjnej.

W czerwcu 2021 roku Jarosław Kaczyński oraz Paweł Kukiz zawarli umowę o współpracy programowej. Według lidera Kukiz'15, dzięki tej umowie udało się przegłosować kilka ustaw, w tym ustawę antykorupcyjną, dotyczącą konopi medycznych oraz włóknistych, ustawę o bezpośredniej sprzedaży dla rolników oraz ustawę o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Ustawa o sędziach pokoju jest kluczowa dla sojuszu

Praca nad ustawą o sędziach pokoju to jednak kluczowy element umowy PiS-Kukiz'15, który mógł zaważyć na decyzji Pawła Kukiza o wspólnym stracie z PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Podstawową przeszkodą jest Solidarna Polska [teraz już Sprawiedliwa Polska - przyp. red.] która w tej sprawie weszła w sojusz z Koalicją i są przeciw. Głos decydujący należy do PSL, które miało sędziów pokoju na swoich sztandarach. Od nich w dużej mierze zależy czy ustawa zostanie uchwalona - mówił w marcu Kukiz w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Został również zapytany, czy jeśli projekt przepadnie w parlamencie, oznaczałoby to koniec jego sojuszu z PiS. - Lubię, kiedy ludzie się cieszą, ale radość tych, którzy myślą, że już znikam ze sceny politycznej, jest przedwczesna. Na razie wszystko wskazuje na to, że decyzja o wspólnym starcie z PiS jest coraz bliżej. PiS do tej pory wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań, a to zbliża mnie do decyzji o wspólnym starcie. Ostatecznie podejmę ją po uchwaleniu ustawy o sędziach pokoju. Na razie jestem usatysfakcjonowany uchwaleniem ustawy o referendach lokalnych, a to daje szanse na zrealizowanie kolejnych postulatów z partią władzy - tłumaczył  miesiąc temu w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski.

Źródło: Konferencja prasowa Pawła Kukiza z dn. 13.05.2023, WP