Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Robert Winnicki: "Kowalczyk powinien pójść siedzieć za to, co zrobił rolnictwu"
Irmina Jach
Irmina Jach 22.04.2023 16:23

Robert Winnicki: "Kowalczyk powinien pójść siedzieć za to, co zrobił rolnictwu"

Robert Winnnicki
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Robert Winnicki z Konfederacji, który był gościem programu „6. Dzień Tygodnia” w Radiu Zet, krytycznie ocenił decyzje podejmowane przez Henryka Kowalczyka, byłego ministra rolnictwa, który podał się do dymisji, gdy polscy rolnicy protestowali w sprawie importu zboża z Ukrainy. - Powinien pójść siedzieć za to, co zrobił rolnictwu — ocenił polityk.

Joński: "Trzeba znaleźć tych, którzy zarobili ogromną kasę"

W najnowszym wydaniu programu „6. Dzień Tygodnia” Radia Zet goście Andrzeja Stankiewicza dyskutowali nad krokami, które powinny zostać podjęte w związku z importem ukraińskiego zboża. - Pamiętam jak prokuratura działała, kiedy był protest kobiet, to następnego dnia od razu te kobiety miały zarzuty. Ale jak tu trzeba znaleźć tych, którzy zarobili ogromną kasę, to Prokuratura prowadzi postępowania — mówił Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

- Okazuje się, że były powoływane firmy na słupy, które się już zlikwidowały, ale sprowadziły zboże do silosów. To jest po prostu przekręt. Musimy zrobić wszystko, żeby poznać te firmy. Chciałbym wiedzieć, kto zarobił te pieniądze i kto będzie miał postawione zarzuty — dodał  krytycznie polityk.

Gabinet Morawieckiego 12 razy droższy niż rząd Tuska. Horrendalne kwoty

Pasławska: Kowalczyk "absolutnie nie panował nad tym, co się dzieje"

Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego oznajmiła z kolei, że powołano zespół śledczy, który przyjrzy się sprawie. Informacje, które spływają od stowarzyszeń rolników, izb rolnych, a także ekspertów, są na ten moment — zdaniem posłanki — zaskakujące. Dopytywana przez Andrzeja Stankiewicza, co ją zdziwiło, oznajmiła:

- Na przykład to, że 28 grudnia prezes stowarzyszenia Oszukana Wieś spotkał się z panem ministrem Kowalczykiem i Kowalczyk nie wiedział o tym, że istnieje coś takiego jak zboże techniczne i powiedział, że to jest tylko i wyłącznie wrzutka medialna.

- Czyli absolutnie nie panował nad tym, co się dzieje. […] Dzisiaj PiS proponuje odszkodowanie, bo to nie jest żadna tarcza, dla rolników za błędy PiS-u. 10 miliardów złotych odszkodowania. Rolnicy nie potrzebują zabierania i dawania, rolnicy potrzebują stworzenia takich warunków, żeby mogli samodzielnie zarabiać — kontynuowała przedstawicielka PSL.

"Kowalczyk powinien pójść siedzieć"

Jeszcze bardziej kategoryczny był Robert Winnicki z Konfederacji. - Po pierwsze, granica powinna być zamknięta i cła przywrócone. Po drugie, interesy ukraińskich rolników, a właściwie ukraińskich oligarchów i koncernów międzynarodowych, które trzymają tam ziemie, nie mogą stać ponad interesami polskiego rolnika, polskiego przewoźnika, polskiego obywatela. Cała klasa polityczna i PiS od roku o tym zapomnieli. Po trzecie, Henryk Kowalczyk powinien pójść siedzieć za to, co zrobił polskiemu rolnictwu przez ostatni rok — podsumował polityk.

Źródło: Radio Zet