Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Zaprzysiężenie Tuska możliwe już 14 grudnia. Tak twierdzi prezydencki minister
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 07.12.2023 14:10

Zaprzysiężenie Tuska możliwe już 14 grudnia. Tak twierdzi prezydencki minister

wojciech kolarski minister polityk
Wojciech Olkusnik/East News

Minister w KPRP Wojciech Kolarski w wypowiedzi dla Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma9 nie wyklucza, że zaprzysiężenie nowego premiera mogłoby odbyć się już w przyszły czwartek. „Jeśli byłaby taka wola ze strony nowo wybranego premiera, to 14 grudnia też wchodzi w grę” – zapewnia

Głosowanie nad wotum zaufanie dla rządu Mateusza Morawieckiego i nowy premier

Jak przypomina PAP, we wtorek wieczorem został opublikowany harmonogram obrad Sejmu na dzień 11 grudnia. To właśnie na wtedy na godzinę 15..00 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Wedle zapowiedzi po nieuzyskaniu wotum ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, kiedy to składać będzie można kandydatury na Prezesa Rady Ministrów. Będzie to tzw. Drugi krok konstytucyjny. Niemalże pewne jest w tym momencie przegłosowanie kandydatury ze strony KO, Polski 2050, PSL i Lewicy – Donalda Tuska

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Wypełniony kalendarz prezydenta

Prezydencki minister został zapytany o możliwy dzień zaprzysiężenia nowego premiera, czy znalazł się on w kalendarzu Andrzeja Dudy. Wojciech Kolarski odpowiada:

– Pracując nad przyszłotygodniowym kalendarzem, bierzemy różne scenariusze pod uwagę. Natomiast 12 grudnia, w godzinach wieczornych, prezydent dopiero wraca ze Szwajcarii, gdzie będzie brał udział w posiedzeniu, będzie miał wystąpienie na forum ONZ w 75. rocznicę podpisania Deklaracji Praw Człowieka. To jest wyjazd od dawna zaplanowany" - powiedział.

Scenariusz zdaje się być jeden zgodnie z zapowiedziami marszałka Sejmu Szymona Hołowni – tzw. drugi krok konstytucyjny dojdzie do skutku na początku przyszłego tygodnia. Wojciech Kolarski został więc zapytany, jaki jest pierwszy możliwy termin zaprzysiężenia nowego rządu.

Jeśli byłaby taka wola ze strony nowo wybranego premiera, to 14 grudnia też wchodzi w grę. Godziny poranne są możliwe, biorąc pod uwagę, że Rada Europejska zaczyna się w godzinach wieczornych – odpowiada.

„Ewidentna potrzeba zemsty” – odpowiada prezydencki minister na pytanie możliwość spółpracy prezydenta i przyszłego premiera

Jak zapewnia Wojciech Kolarski cytowany przez PAP, Andrzej Duda pozostaje otwartym na kooperację. Zaznaczył, że prezydent „będzie bronił spraw, z którymi szedł to wyborów oraz wartości, dzięki którym zwyciężył”. Nie pominął jednak okazji co do swoich przewidywań względem sposobu prowadzenia polityki przyszłego rządu.

– Jakie decyzje będzie podejmował? Czy będzie na tej fali euforii wciąż trwającej po stronie opozycji połączonej z ewidentną potrzeba zemsty, niestety, tak to teraz wygląda, czy też będzie szukał z prezydentem porozumienia w najważniejszych sprawach dla Polski – opowiedział.

Źródło: PAP