Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Zaskakujące doniesienia o Jarosławie Kaczyńskim. Nie wystartuje do Sejmu z Warszawy?
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.08.2023 15:30

Zaskakujące doniesienia o Jarosławie Kaczyńskim. Nie wystartuje do Sejmu z Warszawy?

Jarosław Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Interesujące informacje odnośnie do startu Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do Sejmu. Prezes PiS-u może nie być “jedynką” na liście w Warszawie, ale otwierać listę w zupełnie innym regionie Polski. Ma towarzyszyć temu silne umotywowanie.

Wybory 2023. Jarosław Kaczyński nie wystartuje jako "jedynka" z Warszawy?

Choć wybory do Sejmu i Senatu odbędą się już 15 października, a więc za miesiąc i 23 dni, Prawo i Sprawiedliwość nadal nie opublikowało list wyborczych. W czwartek (24.08) głos na ten temat zabrał premier Mateusz Morawiecki - Na przełomie sierpnia i września zamkniemy układanie list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy będą znane wszystkie personalia, kto i skąd staruje - zapowiedział.

Nadal nie wiadomo też, z którego okręgu wystartuje prezes partii Jarosław Kaczyński: czy jak zwykle z Warszawy, gdzie mógłby się zmierzyć z Donaldem Tuskiem, czy może z innego zakątka Polski Portal gazeta.pl poinformował, że najważniejsi politycy PiS-u rozważają wystawienie Kaczyńskiego jako "jedynkę" nie w Warszawie, ale w województwie świętokrzyskim. W stolicy listę miałby otwierać premier Mateusz Morawiecki.

Nowy podatek od stycznia 2024 roku. Zapłacimy wszyscy, z każdym rokiem coraz więcej

Skąd takie potencjalne plany?

Skąd taka decyzja? Być może Jarosław Kaczyński chce uniknąć bezpośredniego starcia z Donaldem Tuskiem albo pragnie pokazać, że inne regiony Polski nie są gorsze od Warszawy i także zasługują na personę tego kalibru?

Wiadomo, że Kaczyński jest mocno związany z regionem. Ze Starachowic pochodzi jego matka, co polityk często podkreśla. Przyjeżdża zresztą do tego miasta każdą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, której imieniem jest nazwana ulica prowadząca od starachowickiego Ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ulicy Bankowej.

Politycy PiS-u popierają to rozwiązanie

Cytowana przez ezachodnia.eu Anna Krupka, świętokrzyska posłanka, wiceminister sportu i turystyki, przekazała, że “jeśli prezes zdecydowałby, że startuje ze Świętokrzyskiego, to byłby dla nas ogromny zaszczyt i docenienie tego, że przez lata dobrze pracowaliśmy dla naszego regionu”. Z kolei inna parlamentarzystka PiS-u, Agata Wojtyszek, szefowa Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym powiaty skarżyski, starachowicki, ostrowiecki, opatowski i sandomierski uznała, że “to byłoby ogromne wyróżnienie dla nas, mieszkańców regionu świętokrzyskiego, w którym pan prezes świetnie się czuje”.

Podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży przekazał w Polsat News, że również jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłby start Jarosława Kaczyńskiego z okręgu w województwie świętokrzyskim. - Ja widziałbym korzyści z takiego rozwiązania, ponieważ nazwisko naszego prezesa, zwłaszcza w okręgach, w których poparcie wyjściowe jest bardzo wysokie […]. Start lidera partii w takim okręgu mógłby przynieść dwa dodatkowe mandaty z tego okręgu - ocenił.

Lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców zamieszkałych na stałe w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Źródło: Polsat News, gazeta.pl, ezachodnia.eu