Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy pamiętają o ofiarach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.04.2024 09:03

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy pamiętają o ofiarach

rocznica smoleńska
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

W środę (10 kwietnia) mija dokładnie 14 lat od katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się obchody rocznicy, w których uczestniczą najważniejsi politycy ze wszystkich opcji. Pamięć o wydarzeniu widoczna jest również w mediach społecznościowych, gdzie od rana pojawiają się wpisy parlamentarzystów i ich ugrupowań.

14. rocznica katastrofy pod Smoleńśkiem

10 kwietnia 2024 r. mija dokładnie 14 lat od katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem. W tragedii życie straciło wszystkich 96 pasażerów samolotu, którzy lecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wśród ofiar znaleźli się m.in. prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, a także wielu parlamentarzystów reprezentujących różne siły polityczne, piloci, stewardessy i państwowi urzędnicy. Ich śmierć do dziś budzi wiele emocji, także dlatego, że zamiast łączyć, to dzieli i polityków, i społeczeństwo. Ci pierwsi, jak co roku, biorą dziś udział w wydarzeniach rocznicowych - tych rządowych lub organizowanych przez Zjednoczoną Prawicę. O katastrofie piszą również na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Jarosław S. ps. Masa: Odbiło mi. Myślałem, że jestem nieśmiertelny

Prawo i Sprawiedliwość pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej

W imieniu wszystkich polityków ugrupowania, chwilę po godzinie 8, grafikę upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy zamieściło na swoim koncie na portalu X (dawniej Twitter) Prawo i Sprawiedliwość.

O tragedii pod Smoleńskiem nie zapomniała także Kancelaria Prezydenta RP, która dodała symboliczny wpis.

Dziś przypada 14. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią - przypomniano.

Prezydent złożył ponadto wieniec na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na krakowskim Wawelu.

O “największej tragedii powojennej Polski” wspomniał rano poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski.

Smoleńsk 2010. Wspomnienie ofiar

Obszerny post, także na portalu X, zamieściła w środowy poranek Kancelaria Sejmu, która wspomniała zmarłych parlamentarzystów.

Z kolei we wtorek (9 kwietnia) wieczorem ciekawym wpisem podzieliła się europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Polityczka pochwaliła się fotograficzną relacją z obchodów kolejnej rocznicy na Jasnej Górze.

W imieniu rodzin oficerów BOR, którzy zginęli w Smoleńsku, chroniąc Prezydenta L. Kaczyńskiego wystąpię dzisiaj do prokuratury o przesłuchanie, przy użyciu wariografu, J. Kaczyńskiego na okoliczność ostatniej rozmowy braci. Jestem pewien, że on nie ma nic do ukrycia - taki wpis zamieścił natomiast poseł KO Roman Giertych.

Źródło: X