Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Adam Niedzielski usłyszał zarzut. Grozi mu do 3 lat więzienia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.05.2024 19:19

Adam Niedzielski usłyszał zarzut. Grozi mu do 3 lat więzienia

Adam Niedzielski
fot. KAPiF

Były minister zdrowia w rządzie PiS Adam Niedzielski (zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku) usłyszał we wtorek zarzut przekroczenia uprawnień. Chodzi o sprawę z sierpnia 2023 roku, kiedy Niedzielski ujawnił w mediach społecznościowych informacje o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy. Prokuratura przekazała szczegóły. 

Adam Niedzielski usłyszał zarzut

Były minister zdrowia Adam Niedzielski w sierpniu 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych ujawnił publicznie, jakie leki przepisał sobie jeden z medyków. Polityk skrytykował materiał "Faktów" TVN, w którym wspomniany lekarz wcześniej podnosił temat problemów z receptami po zmianach, jakie nastąpiły w resorcie kierowanym wówczas przez Adama Niedzielskiego. Były minister zdrowia zdradził publicznie, na jakie leki medyk wystawił sobie receptę. Kilka dni później Niedzielski podał się do dymisji.

Prokuratura śledztwo w tej sprawie wszczęła w lutym 2024 roku. We wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna poinformował o zarzucie, jaki postawiono Niedzielskiemu.

Sprawa śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Wstrząsający wywiad z oskarżanym lekarzem. "Nasłano na mnie czterech prokuratorów"

Adam Niedzielski nie przyznaje się do winy

Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie ministra zdrowia poprzez niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej - przekazał we wtorek prok. Szymon Banna.

ZOBACZ: Groźny incydent na granicy z Białorusią. Żołnierz został ugodzony nożem

Adam Niedzielski nie przyznał się do zarzuconego mu czynu. Odmówił również składania wyjaśnień. Byłemu ministrowi zdrowia grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Adam Niedzielski po krytyce podał się do dymisji

Adam Niedzielski pełnił funkcję ministra zdrowia od sierpnia 2020 r. Zastąpił na tym stanowisku Łukasza Szumowskiego. Po tym, gdy na polityka wylała się fala krytyki związana ze sprawą ujawnienia recepty jednego z lekarzy, Niedzielski podał się do dymisji. Premier Mateusz Morawiecki przyjął jego rezygnację. Nową minister zdrowia mianował wówczas Katarzynę Sójkę.

 

Źródło: Goniec/PAP