Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda w ogniu krytyki. Polacy ujawnili, co myślą o działaniach prezydenta
Irmina Jach
Irmina Jach 06.01.2024 15:45

Andrzej Duda w ogniu krytyki. Polacy ujawnili, co myślą o działaniach prezydenta

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda wypadł fatalnie w ostatnim sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Aż 44,6 proc. badanych jest zdania, że prezydent w relacjach z rządem Donalda Tuska kieruje się wyłącznie dobrem Prawa i Sprawiedliwości. To jednak nie koniec krytyki.

Andrzej Duda nie sprzyja rządowi Donalda Tuska

Andrzej Duda, mimo deklarowanej gotowości do współpracy z rządem Donalda Tuska, zdaje się pozostawać oddany Prawu i Sprawiedliwości. W ostatnich tygodniach oskarżył nowe władze o naruszenie konstytucji ws. przejmowania kontroli nad mediami publicznymi, a także zawetował ustawę okołobudżetową.

Rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem. Zawsze byłem i jestem, na taką dyskusję dotyczącą zmian prawnych, otwarty, jednak z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją niestety mamy do czynienia — mówił w orędziu 31 grudnia 2023 roku.

Katastrofalne wieści dla Macieja Orłosia i "Teleexpressu". Widzowie zdecydowali

Andrzej Duda w ogniu krytyki

Co o postępowaniu Andrzeja Dudy sądzą Polacy? Instytut badawczy SW Research zadał respondentom pytanie: "czym Pani/Pana zdaniem w relacjach z rządem Donalda Tuska kieruje się prezydent Andrzej Duda?". Większość respondentów wskazała, że — ich zdaniem — prezydent nie ma czystych intencji.

Tylko 20,4 proc. uczestników badania uważa, że Andrzejowi Dudzie zależy na interesie Polski. 16,9 proc. badanych uważa z kolei, że prezydent stara się godzić interesy kraju z przychylnością dla Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytka opiekuje się chorym synem. Brakuje jej pieniędzy na wszystko. Jej słowa poruszają do głębi

Andrzej Duda sprzyja interesom PiS?

Aż 44,6 proc. respondentów podkreśliło, że Andrzej Duda skupia się wyłącznie na interesach Prawa i Sprawiedliwości. 18,1 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Prezydent w pierwszej kolejności uwzględnia interes PiS według blisko co drugiej osoby (49 proc.) powyżej 50. roku życia i ponad połowy respondentów (52 proc.) posiadających wyższe wykształcenie. Z uwagi na wysokość zarobków takie zdanie najczęściej podzielają osoby o dochodach mieszczących się w granicach 2001 - 3000 zł netto (53 proc.). Andrzej Duda w relacjach z nowym rządem kieruje się dobrem PiS zdaniem co drugiego mieszkańca miast o wielkości 100 tys. - 199 tys. osób — wskazuje Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Badanie SW Research zostało przeprowadzone za pomocą panelu badawczego on-line SW Panel w dniach 27-29 grudnia. Analizie poddano 800 pełnoletnich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy, co zapewnia reprezentatywność wyników.