Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Kolejny incydent na granicy z Białorusią. Ranny funkcjonariusz Straży Granicznej w szpitalu
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 04.06.2024 08:39

Kolejny incydent na granicy z Białorusią. Ranny funkcjonariusz Straży Granicznej w szpitalu

Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna, X

Do kolejnego ataku na polskie służby graniczne doszło dziś nad ranem w okolicach Białowieży. Grupa nielegalnych migrantów próbowała sforsować polsko-białoruską granicę, jeden ze strzegących jej funkcjonariuszy został trafiony w głowę konarem drzewa.

Atak na polską Straż Graniczną

We wtorek koło godziny czwartej nad ranem nielegalni migranci w okolicach Białowieży próbowali sforsować polsko-białoruską granicę. Grupa, która próbowała się przedostać do Polski liczyła około dziesięć osób. 

Jak podają polskie służby, migranci byli agresywni – w stronę strażników rzucali kamieniami i gałęziami. Niektórzy z migrantów wyposażeni byli także w gaz. To kolejne takie wydarzenie w ostatnim czasie.

Atak na polską agencję. "To wypowiedzenie przez Rosję cybernetycznej wojny"

Ranny funkcjonariusz Straży Granicznej

W wyniku ataku grupy na polskie służby, jeden z funkcjonariuszy został trafiony konarem w głowę. O zdarzeniu poinformowała Straż Graniczna.

- Funkcjonariusz SG został dziś ranny po uderzeniu konarem w głowę przez grupę agresywnych osób. Do zdarzenia doszło przy granicy niedaleko Białowieży - czytamy w oficjalnym oświadczeniu

Ranny funkcjonariusz został przewieziony do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rośnie napięcie na granicy z Białorusią

Do ataków na polską Straż Graniczną przy okazji kolejnych prób przekroczenia polskiej granicy dochodzi w ostatnim czasie coraz częściej. W minionym tygodniu jeden z żołnierzy został pchnięty nożem i trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami, raniono też dwóch innych funkcjonariuszy. 

Do zdarzenia doszło w okolicach Dubicz Cerkiewnych. To właśnie po tym wydarzeniu polskie władze zapowiedziały utworzenie specjalnej strefy buforowej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy

Pierwotnie miała ona funkcjonować już od dzisiaj, ale w wyniku protestów samorządów i przeprowadzanych konsultacji w tej sprawie, termin przełożono. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, liczba prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z terytorium Białorusi stale rośnie. 

W kwietniu zanotowano 3,4 tys. takich prób, natomiast od początku maja było ich już ok. 7,5 tys. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ok. 17 tys. prób nielegalnego przebycia polskiej granicy.

 

Źródło: SG, PAP