Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej budzi niepokój. Apelują do Tuska
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 01.06.2024 21:45

Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej budzi niepokój. Apelują do Tuska

Donald Tusk, Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna, MSWiA/European Parliament

Samorządy z powiatu hajnowskiego boją się, że strefa buforowa na granicy Polski i Białorusi zabije tamtejszą turystykę. Napisali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Tymczasem Białowieski Park Narodowy chce zmian w wytyczonych granicach strefy. 

List do premiera

List do premiera to efekt porozumienia przedstawicieli samorządów powiatu hajnowskiego. Autorów listu niepokoją plany dotyczące czasowego zakazu przebywania w strefie przygranicznej. List podpisali m.in. starosta hajnowski, burmistrz Hajnówki. Wśród sygnatariuszy są również wójtowie: Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, a także sekretarz gminy Czeremcha. Jak podkreślają samorządowcy, powiat hajnowski utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, więc zakaz przebywania może mieć dla nich fatalne skutki.

Tylko my - mieszkańcy powiatu hajnowskiego wiemy, że wprowadzenie zakazu przebywania w strefie przygranicznej, oznacza koniec sezonu turystycznego – piszą w liście do premiera

 

Objęcie zakazem wstępu części kompleksu leśnego to jednocześnie odcięcie od źródła utrzymania hotelarzy, właścicieli agroturystyk, restauracji, producentów produktów lokalnych, przewodników i innych osób utrzymujących się z turystyki – dodają samorządowcy

Samorządowcy przekonują, że strefa buforowa nie może obejmować miejscowości turystycznych, ani najpopularniejszych szlaków. 

Władysław Kosiniak-Kamysz nagle przerwał konferencję. Wojskowi wyszli

Park Narodowy chce zmian

Oświadczenie w mediach społecznościowych opublikowały też władze Białowieskiego Parku Narodowego. Sugerują naniesienie zmian w wytyczonych granicach strefy, co ich zdaniem pomogłoby zminimalizować negatywny wpływ na prowadzenie działalności przez społeczności lokalne. 

Strefa buforowa

Premier Donald Tusk stworzenie strefy buforowej w postaci wytyczenia wzdłuż granicy polsko-białoruskiej pasa o szerokości 200 metrów zapowiedział w środę. To wynik rosnących napięć i presji migracyjnej na polską granicę, za którą odpowiedzialne są Rosja i Białoruś. Rośnie liczba ataków na Straż Graniczną oraz żołnierzy pełniących służbę w obronie granic Rzeczypospolitej. W ciągu ostatnich kilku dni w wyniku ataków ucierpiało i zostało rannych kilku polskich żołnierzy. 

 

 

Źródło: RMF, Onet