Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Krzysztof Stanowski vs Wyborcza. Dziennikarz GW przepisał fragmenty tekstu sprzed dwóch lat
Jakub Wątor
Jakub Wątor 24.03.2024 16:31

Krzysztof Stanowski vs Wyborcza. Dziennikarz GW przepisał fragmenty tekstu sprzed dwóch lat

Krzysztof Stanowski, Piotr Głuchowski
Fot. YouTube/Porsas67, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Piotr Głuchowski, dziennikarz i redaktor Gazety Wyborczej, przepisał część artykułu Spider’s Web w swoim tekście o Krzysztofie Stanowskim. Biznesmen i youtuber wytknął mu to w odpowiedzi. Okazuje się jednak, że chodzi o więcej niż jeden fragment, a dziennikarz Wyborczej już w przeszłości miewał problemy z cudzą własnością.

Gazeta Wyborcza kontra Krzysztof Stanowski

Zaczęło się od artykułu w Wyborczej w którym działalność Stanowskiego została rozłożona na czynniki pierwsze, choć z popełnieniem wielu błędów merytorycznych i pochopnych opinii po drodze. Obszerny artykuł sprowokował Krzysztofa Stanowskiego do odpowiedzi.

W godzinnym filmie Stanowski rozkłada z kolei na czynniki pierwsze ów artykuł i nie jest to recenzja pozytywna. Wśród uwag wymienia m.in. kopie fragmentów artykułu Spider’s Web sprzed dwóch lat pt. Dziennikarskie zero, geniusz, skandalista. Wszystkie twarze Krzysztofa Stanowskiego.

Rola życia. Jak znani aktorzy wpadli w sidła agentki

Skopiowane fragmenty w artykule Piotra Głuchowskiego

Stanowski przytoczył fragment opisujący mecz jego drużyny KTS Weszło sprzed trzech lat. Głuchowski skopiował go co do słowa i wyszło, jakby mecz odbył się ledwie rok temu. W ten sposób sam zdradził, że wziął treść z innego artykułu.

To jednak nie wszystko. W tym samym tekście Głuchowski wykorzystał wypowiedzi dziennikarza Dariusza Tuzimka ze wspomnianego tekstu Spider’s Web. Rozbił pełną wypowiedź na dwie mniejsze, usunął trzy zdania, zmienił przecinki i wydrukował jak swoje. Poniżej porównanie obu fragmentów.

01.png

Dziennikarz już w 2009 roku zaliczył poważną wpadkę. Na przemiał poszła jego (i drugiego autora, Marcina Kowalskiego) książka “Odwet” po tym jak naukowcy zarzucili autorom kradzież intelektualną. Książka przedstawiała historię żydowskich partyzantów, braci Bielskich.

Donosy. Nowy program z wiadomościami ze świata internetowego

Więcej na temat konfliktu Gazety Wyborczej i Krzysztofa Stanowskiego można obejrzeć w pierwszym odcinku nowego programu “Donosy” Jakuba Wątora, czyli niżej podpisanego. W programie oprócz wątku Wyborczej także informacje o walce Masy z Jackiem Murańskim, rozwiązanie zagadki rzekomych przemocowych zachowań Sylwestra Wardęgi (plotki te są nieprawdziwe) i wieści z sądowych poczynań Żurnalisty.