Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Mateusz Morawiecki jest pewny, że to PiS będzie tworzył rząd. Jednoznaczna deklaracja
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.10.2023 09:31

Mateusz Morawiecki jest pewny, że to PiS będzie tworzył rząd. Jednoznaczna deklaracja

Mateusz Morawiecki
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Mateusz Morawiecki wierzy, że to PiS stworzy nowy rząd. W wywiadzie dla Polsat News urzędujący premier pochwalił się pełnymi nadziei słowami, iż już niedługo to zwycięska partia rozpocznie negocjacje dotyczące zebrania większości w Sejmie. Mateusz Morawiecki ujawnił, z kim będzie rozmawiać.

Odważne słowa na temat rządu z ust obecnego premiera

Wyniki wyborów 2023 exit poll oraz late poll jednoznacznie sugerują, iż Prawo i Sprawiedliwość nawet w koalicji z Konfederacją nie ma w Sejmie większości głosów. Oznacza to, że opozycja odsunie PiS od władzy.

Istnieje jednak opcja powołania rządu mniejszościowego. W przeszłości Jarosław Kaczyński stał już na jego czele. Niemniej Mateusz Morawiecki podzielił się słowami, które wskazują w niezachwianą wiarę w to, iż prezydent Andrzej Duda powierzy funkcję premiera osobie z PiS.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Rząd pozostanie w rękach Mateusza Morawieckiego?

Kto zostanie nowym premierem? To pozostaje jeszcze tajemnicą, ale nieoficjalne przecieki z Pałacu Prezydenckiego wskazują, że wbrew zwyczajowi Andrzej Duda odda władzę nad rządem partii, która nie jest w stanie rządzić nawet w koalicji.

ZOBACZ: Danuta Holecka tuż przed północą usłyszała w studio wyborczym TVP śpiew. Niecodzienne zachowanie

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polsat News podkreślił, że decyzja o wyborze premiera należy do Andrzeja Dudy. - Powierzy on misję tworzenia rządu zwycięskiej partii - powiedział premier. Niezwłocznie jednak dodał słowa, które sugerują, iż nie bierze pod uwagę, aby ta misja nie przypadła PiS.

- I w tym pierwszym kroku na pewno podejmiemy próbę zbudowania większości parlamentarnej - dodał Mateusz Morawiecki. Szef rządu oświadczył również, że gotowy jest na rozmowy z innymi partiami, co ma doprowadzić do zbudowania większości parlamentarnej.

Mateusz Morawiecki chce rozmawiać z liderami Trzeciej Drogi

Mateusz Morawiecki wierzy, że PiS uda się zdobyć większość parlamentarną. Niemniej urzędujący obecnie premier jednoznacznie wskazuje, iż partia Jarosława Kaczyńskiego jest gotowa do rozmów z innymi politykami, tak by nie oddawać władzy.

ZOBACZ: Zaroiło się od zdjęć przy urnach. Czołowi politycy pokazali, jak głosują

- Oczywiście, z każdym jesteśmy gotowi rozmawiać - powiedział Mateusz Morawiecki w Polsat News po pytaniu, czy zamierza negocjować z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Szymonem Hołownią. Przypomnijmy, że przed wyborami 2023 politycy Trzeciej Drogi wykluczali możliwość koalicji z PiS.

Źródło: Polsat News