Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Premier właśnie zapowiedział, złoży podpis pod kluczowym projektem. Polacy będą zachwyceni
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.12.2023 18:29

Premier właśnie zapowiedział, złoży podpis pod kluczowym projektem. Polacy będą zachwyceni

Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek 7 grudnia, że podjął decyzję odnośnie rozporządzenia dotyczącego przedłużenia zerowego VAT-u na żywność. Przekazano pierwsze szczegóły.

Premier Mateusz Morawiecki podjął ważną decyzję. Kluczowa ustawa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w piątek lub sobotę podpisze rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność. Tarcza antyinflacyjna wygasa pod koniec roku, a wraz z nią zerowy VAT na żywność. Dla wszystkich Polaków oznacz to podwyżki cen na sklepowych półkach.

Zjednoczona Prawica w budżecie na 2024 r. nie uwzględniła zerowej, lecz 5-proc. stawkę podatku. Zmianę zapowiedział w czwartek 7 grudnia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szymon Hołownia o planowanych zmianach w Sejmie. "Mogę poprosić Kaczyńskiego na dywanik"

Premier Mateusz Morawiecki podpisze rozporządzenie

Rada ministrów wprowadziła zerową stawkę VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej. Według wyliczeń ekspertów, gdyby 5 -proc. VAT powrócił, wówczas w ciągu zaledwie dwóch lat wzrost cen nastąpić może nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. 

Za podstawowe produkty spożywcze od stycznia zapłacimy od 40 proc. do nawet ponad 80 proc. więcej niż przed obniżką VAT. 

Premier Morawiecki podpisze rozporządzenie o przedłużeniu VAT-u na żywność

- Ponieważ widzę, że chcecie, by ustawa o zerowej stawce VAT na żywność zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nie przeszła, to zdecydowałem o tym, że jutro bądź pojutrze podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

O tym, że ustawa jest gotowa, premier Morawiecki informował już wczoraj w swoich mediach społecznościowych. - Ustawa o 0% VAT na żywność jest gotowa! Ale nowa większość sejmowa nie chce jej przyjąć. Dlaczego? Bo jest autorstwa PiS. A kandydat PO na ministra finansów jawnie mówi, że jest przeciw obniżce podatków - pisał premier.

Podczas swojego wystąpienia, premier Morawiecki oprócz VAT-u na żywność, mówił także o rozwiązaniach dotyczących wakacji kredytowych czy cen energii. - Zaproponowaliśmy tarczę energetyczną, dzięki której miliony polskich rodzin będą mogły płacić mniej za prąd, ale nie tylko - to rozwiązanie dotyczy także małych i średnich firm oraz podmiotów wrażliwych - zapowiadał premier Morawiecki w czwartek 7 grudnia w Sejmie.

Tagi: Sejm