Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Nieoficjalnie: Znamy pełny skład rządu Donalda Tuska. Na liście głośne nazwiska
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.12.2023 08:36

Nieoficjalnie: Znamy pełny skład rządu Donalda Tuska. Na liście głośne nazwiska

Donald Tusk Sejm
Wojciech Olkusnik/East News

Już tylko kilka dni dzieli nas od ostatecznego wyłonienia rządu, na którego czele stanąć ma Donald Tusk. Jeszcze do niedawna były premier był jedyną pewną osobą, mającą zasilić szeregi nowego gabinetu, a nazwiska przyszłych współpracowników utrzymywał w ścisłej tajemnicy. Dotrzeć do nich udało się jednak reporterom “Faktów” TVN i TVN24, którzy dopasowali brakujące puzzle i skompletowali listę. W oparciu o nią prezentujemy pełny, najbardziej prawdopodobny skład nowej Rady Ministrów.

Koniec tymczasowego gabinetu Morawieckiego

Jak informowaliśmy w środę 6 grudnia, znany jest już harmonogram prac Sejmu na przyszły tydzień, w którym to zapaść mają najważniejsze decyzje dotyczące przyszłych losów Polski.

Jeszcze w poniedziałek 11 grudnia posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla powołanego ostatnio trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego, przy czym prawie pewne jest, że nie otrzyma on wystarczającego poparcia. Później szansę otrzyma gabinet stworzony przez Donalda Tuska w porozumieniu z koalicjantami - Trzecią Drogą i Nową Lewicą.

O tym, kto wejdzie w jego skład, sami zainteresowani nie chcą jeszcze rozmawiać, ale zapewniają, że decyzje personalne zapadły i wkrótce zostaną ogłoszone. Niespodzianki raczej jednak nie będzie, bo dziennikarze zdają się znać już pełną listę nazwisk. Ta, choć nieoficjalna, potwierdza dotychczasowe przypuszczenia. Na kogo więc postawiono?

Kpiny i okrzyki, potem owacje na stojąco i kwiaty. Nietypowe sceny w Sejmie

Nieoficjalnie: Znamy skład nowego gabinetu Donalda Tuska

To, że na czele nowego rządu stanie Donald Tusk nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Lider największej partii reprezentującej dotychczasową opozycję przejmie stery po tym, jak wspólną zgodę wyrazili na to jego nowi koalicjanci. Tym samym, wróci na stanowisko prezesa Rady Ministrów po 9 latach przerwy.

ZOBACZ: Artur Soboń trafi do zarządu NBP. Prezydent podjął decyzję

Z informacji TVN i TVN24 wynika także, że inny ważny polityk nowej większości, Władysław Kosiniak-Kamysz, zostanie mianowany wicepremierem i ministrem obrony narodowej. Z kolei Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, obok stanowiska wicepremiera, otrzyma także misję dowodzenia resortem cyfryzacji.

Na czele Ministerstwa Sprawiedliwości stanąć ma natomiast Adam Bodnar. Były Rzecznik Praw Obywatelskich, a teraz senator z ramienia KO, zastąpi na tym miejscu Marcina Warchoła. Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wróci zaś jego dawny szef, Radosław Sikorski.

Potwierdzają się wcześniejsze ustalenia

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, ministrem ds. Unii Europejskiej Donald Tusk zdecydował się najprawdopodobniej uczynić Adama Szłapkę, a resortem spraw wewnętrznych i administracji pokieruje teraz Marcin Kierwiński.

Ministrem koordynatorem służb specjalnych ma zostać Tomasz Siemoniak, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, ministrem finansów Andrzej Domański, natomiast ministrem aktywów państwowych Borys Budka.

Na ministra sportu i turystyki wyznaczono ponoć Sławomira Nitrasa, resortem edukacji dowodzić będzie Barbara Nowacka, zaś na Ministerstwo Zdrowia zgodziła się w końcu Izabela Leszczyna.

Na czele ministerstw zasiądą też koalicjanci

Nowy gabinet tworzyć będą jednak nie tylko politycy należący do Koalicji Obywatelskiej, ale także ci, reprezentujący koalicjantów. I tak, ministrem infrastruktury ma zostać Dariusz Klimczak, ministrem rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, a ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Zdaje się również, że ustawa wiatrakowa nie zaszkodziła Paulinie Hennig-Klosce, która typowana jest wciąż na ministrę klimatu i środowiska, zaś jej partyjny kolega Michał Kobosko - na ministra funduszy i polityki regionalnej.

ZOBACZ: Szymon Hołownia stracił cierpliwość do posła PiS. “Sprzeciw wobec pana sprzeciwu”

Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej ma zająć się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zaś wydzielonym Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Dariusz Wieczorek.

Oprócz tego, w skład rządu Donalda Tuska wejdą: Marzena Okła-Drewnowicz, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej, Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości, Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Jan Grabiec, minister-członek Rady Ministrów, szef kancelarii prezesa rady ministrów oraz Maciej Berek, sekretarz Rady Ministrów, prezes Centrum Legislacyjnego Rządu.

Źródło: TVN24