Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Rząd Donalda Tuska coraz bliżej. Znamy harmonogram prac Sejmu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.12.2023 09:49

Rząd Donalda Tuska coraz bliżej. Znamy harmonogram prac Sejmu

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

To już naprawdę ostatnie dni rządu Mateusza Morawieckiego. Nowo powołani ministrowie mogą już pakować walizki, bo lada chwila zostaną odwołani. W poniedziałek 11 grudnia Sejm zagłosuje jeszcze nad wotum zaufania dla nich, ale ta misja z góry skazana jest na porażkę. Później własny gabinet utworzy Donald Tusk. Znany jest już oficjalny harmonogram prac posłów.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez szans

Minęły już prawie dwa miesiące od przeprowadzenia wyborów parlamentarnych, a w Polsce wciąż nie ma rządu, który miałby większość i uzyskał wotum zaufania od Sejmu.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, misja utworzenia nowego gabinetu przypadła w pierwszej kolejności dotychczasowemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, choć od początku było wiadomo, że ten scenariusz skazany jest na niepowodzenie. Oczywiście, sam Morawiecki utrzymywał długo, że prowadzi negocjacje z posłami opozycji ws. ewentualnego poparcia, nikt jednak do uczestnictwa w rozmowach do dziś się nie przyznał.

Tymczasem Sejm cały czas obraduje i już w poniedziałek (11 grudnia) podda rząd Zjednoczonej Prawicy najcięższej próbie. Wynik wydaje się być przesądzony. Później szansę otrzyma sejmowa większość. Jak więc przedstawia się kalendarium?

Jest poszukiwany listem gończym. Teraz znieważył zmarłych policjantów

Znamy harmonogram prac Sejmu

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego odbędzie się w poniedziałek o godzinie 15 i potrwa pięć minut. Następnie marszałek Sejmu zarządzi trwającą 1,5 godziny przerwę, a której zgłaszani będą mogli być kolejni kandydaci na premiera.

Jak czytamy w harmonogramie prac izby niższej parlamentu, od godziny 16:30 do godziny 20:00 posłowie będą debatowali, a swoje oświadczenia złożą kluby parlamentarne i koła. To wszystko, co zaplanowano na ten dzień.

ZOBACZ: Kluczowa płyta ws. Krzysztofa Brejzy została zniszczona. Prokuratura potwierdza

Obrady wznowione zostaną 12 grudnia o godzinie 9:00. Do godziny 15:00 trwać będzie przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania i składu Rady Ministrów z wnioskiem ws. wyboru Rady Ministrów (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła).

Donald Tusk poczeka na zaprzysiężenie

Aktualnie wydaje się, że nie ma innej możliwości niż ta, że nowym premierem zostanie Donald Tusk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej jest wspólnym kandydatem na Prezesa Rady Ministrów z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, które mają potrzebną większość.

ZOBACZ: Lech Wałęsa trafił do szpitala. Wiemy, w jakim jest stanie

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy premiera zaprzysięgnie prezydent Andrzej Duda, który na początku tygodnia będzie przebywał w Szwajcarii. Wiele mówi się o dacie 13 grudnia, czyli rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Ma to być swoisty prztyczek w nos dla nowego gabinetu.

Źródło: Fakt

Tagi: Polityka