Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Ustawa wiatrakowa ma zostać wstrzymana. Szymon Hołownia potwierdza plany przyszłego rządu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.12.2023 15:02

Ustawa wiatrakowa ma zostać wstrzymana. Szymon Hołownia potwierdza plany przyszłego rządu

Hołownia i Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ustawa wiatrakowa zostanie w najbliższym czasie wstrzymana. Według nieoficjalnych ustaleń Onetu jest to osobista decyzja Donalda Tuska. Przepisy dot. stawiania turbin wiatrowych mają zostać wyłączone z ustawy zamrażającej ceny prądu i złożone jako odrębny projekt w Sejmie. Doniesienia te skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Kontrowersyjna ustawa wiatrakowa

W ostatnich dniach tzw. ustawa wiatrakowa odbiła się szerokim echem w mediach. Krytykowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt grupy posłów Polski 2050 z Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej zawiera m.in. zasady liberalizujące budowę farm wiatrowych i minimalną odległość wiatraków od domów zależnie od emitowanego hałasu. Według PiS w tej sprawie powinna zostać powołana komisja śledcza. Politycy podnoszą temat lobbystycznych nacisków zachodnich producentów turbin wiatrowych, a także realizacji niemieckich interesów przez polski rząd.

- Bardzo wiele elementów z tej ustawy świadczy o tym, dla kogo i w czym interesie ona jest, więc może poprowadźcie kabel do Republiki Federalnej Niemiec, nazwijcie go Nord Stream 3 i wszystko będzie jasne - mówił podczas poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dziś o 17.00 w całym kraju zawyją syreny. Policja przekazała pilną informację

Ustawa wiatrakowa wstrzymana? Tusk miał postawić warunek

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zapowiadała, że "500 metrów to obligatoryjna minimalna odległość, absolutne minimum", które zostanie zawarte w poprawkach do projektu ustawy.

Według nieoficjalnych ustaleń Onetu Donald Tusk miał postawić warunek, że "projekty poselskie nowej większości nie będą składane bez konsultacji z rządem". Poprawiona ustawa trafiłaby do Sejmu jako projekt rządowy już po zaprzysiężeniu premiera Donalda Tuska. We wtorek te doniesienia skomentował na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia skomentował doniesienia o ustawie wiatrakowej

- Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru, na lądzie nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - przyznał.

- Zależy nam, aby ustawa wiatrakowa w Polsce dobrze zrobiona była uchwalona. To zamieszanie temu nie służy - powiedział Hołownia i jednocześnie podkreślił, że "będzie więcej czasu na konsultacje". - Będziemy mogli to obejrzeć tak ze wszystkich stron, że nie będzie już żadnych wątpliwości - stwierdził marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej we wtorek 5 grudnia.

Źródło: Onet/Goniec.pl