Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Posłowie zmienią regulamin Sejmu. Tuż przed powołaniem rządu Donalda Tuska
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.12.2023 11:48

Posłowie zmienią regulamin Sejmu. Tuż przed powołaniem rządu Donalda Tuska

Sejm
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już w środę 6 grudnia podczas kolejnego dnia pierwszego posiedzenia Sejmu, posłowie zmienią regulamin izby. Pierwsze czytanie przygotowanej uchwały przewidziano na godz. 18. Zmiana ma dotyczyć między innymi sposobu głosowania w sprawie powołania nowego premiera.

Regulamin Sejmu zostanie zmieniony?

W harmonogramie obrad Sejmu pojawił się punkt: "Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej".

Według ustaleń RMF24 chodzi o sposób wyboru nowego premiera. Zgodnie z konstytucją, to Sejm w tzw. drugim kroku powołuje nowego premiera oraz rząd. Cała procedura zapisana jest w regulaminie, jednak nie była nigdy stosowana.

Zmarł drugi z policjantów postrzelonych przez Maksymiliana F. Policja właśnie to potwierdziła

Posłowie zmienią regulamin Sejmu. Tuż przed wyborem nowego premiera

Zmieniony ma zostać sposób wyboru premiera. Według regulaminu głosowanie jest imienne. To oznacza oficjalne wrzucanie kartek z nazwiskiem odpowiedniego kandydata do urny. Zapis powstał jeszcze w czasach, kiedy nie było systemu do głosowania. Obecnie posłowie wybierają nazwisko z listy na urządzeniu, co jest od razu widoczne w systemie.

Zmiany w regulaminie mają także dotyczyć podwójnego głosowania nad wyborem nowego premiera. Według regulaminu najpierw to Sejm w imiennym głosowaniu wybiera premiera. Następnie wygłasza on swoje exposé, a w kolejnym głosowaniu "Sejm wybiera premiera i proponowany skład Rady Ministrów".

Zmiana regulaminu Sejmu. Chodzi o głosowanie

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek 11 grudnia wygłosi swoje exposé. Sejm tego dnia będzie również głosował nad wotum zaufania dla jego rządu. Najprawdopodobniej Morawiecki i jego rada ministrów nie uzyskają wymaganego poparcia do utrzymania władzy. Jeszcze tego samego dnia Sejm ma wybrać nowy rząd, na czele z premierem Donaldem Tuskiem.

- Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia exposé nowego premiera. Zaprzysiężenie zakładamy natomiast 13 grudnia - mówił kilka dni temu Donald Tusk.


Źródło: RMF24.pl