Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Protest rolników w Warszawie. Zablokowali ulice i ruszyli pod Sejm
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.05.2024 12:12

Protest rolników w Warszawie. Zablokowali ulice i ruszyli pod Sejm

protest rolników
Fot. Piotr Molecki/East News

Rozpoczął się wielki protest rolników w Warszawie. O godzinie 12 na Placu Zamkowym zgromadzili się manifestanci, sprzeciwiający się wprowadzeniu w Polsce unijnego Zielonego Ładu. W związku z zaplanowanym przemarszem, w stolicy spodziewane są duże utrudnienia w ruchu. Ratusz i policja apelują o pozostawienie samochodów w domu i wybór komunikacji miejskiej. Ta pojedzie alternatywnymi trasami.

Rolnicy protestują w Warszawie

Piątkowa demonstracja odbywa się pod hasłem “Precz z Zielonym Ładem” i jest inicjatywą Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Jego przedstawiciele zapowiedzieli protest we wpisie w mediach społecznościowych, informując, że rozpocznie się on o godzinie 12 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Stołeczny ratusz nie ukrywa, że dzisiejsze wydarzenie to dla niego wielkie wyzwanie logistyczne, w ramach którego powołany został specjalny sztab z udziałem m.in. Policji, Straży Miejskiej i przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Jego zadaniem jest bieżący monitoring sytuacji i reagowanie na jej przebieg.

Rzesze protestujących maszerują Krakowskim Przedmieściem, a następnie skierują się na Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, rondo Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle'a, ponownie Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, aby zakończyć manifestację przed budynkiem Sejmu przy ulicy Wiejskiej.

Poseł PiS nagle wtargnął na mównicę. Przerwał wystąpienie Tuska

Protest rolników. Ratusz zapowiedział utrudnienia w ruchu

W związku z zaplanowanym protestem, policja apeluje o pozostawienie samochodów w domach albo też unikanie przejazdu przez centrum Warszawy.

W miarę przemieszczania się pochodu, zamknięte mają być Trakt Królewski i skrzyżowanie z ulicą Świętokrzyską, a następnie z ruchu wyłączone sukcesywnie zostaną tramwaje i autobusy na Al. Jerozolimskich oraz na ul. Marszałkowskiej.

I tak, z trudnościami spotkają się podróżujący tramwajami linii: 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 oraz 4 i 35 oraz pasażerowie linii autobusowych: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162.

Zgromadzenia 10 maja 2024.jpg
Fot. UM Warszawa

Nawet kilkadziesiąt tysięcy osób protestuje przeciwko Zielonemu Ładowi

Nad prawidłowym przebiegiem manifestacji czuwają stołeczni funkcjonariusze ze wszystkich jednostek, w tym m.in. prewencji, ruchu drogowego i zespołu antykonfliktowego. MSWiA spodziewa się, że w proteście udział weźmie łącznie nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Na ulicach, poza rolnikami, widoczne są już także twarze znane z polityki, w tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy, jak mówiła Beata Szydło, występują w charakterze prywatnym.

Jednocześnie NSZZ “Solidarność” przewiduje, że manifestacji będzie jeszcze więcej i zapowiada dalsze kroki, jak np. zbieranie podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum ws. Zielonego Ładu.

Źródło: tvnwarszawa.pl, DGP