Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 29.05.2023 12:42

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś (29.05), że zatwierdził ustawę dotyczącą powołania komisji mającej zbadać wpływy Rosji w Polsce. Nowe przepisy, które zdaniem ekspertów zawierają wiele niekonstytucyjnych szczegółów, budzą ogromne kontrowersje. W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys Polacy zostali zapytani o swoje zdanie na ten temat.

Czym jest "Lex Tusk"?

Sejm przegłosował w piątek (26.05) ustawę potocznie nazywaną “Lex Tusk”. Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, którą przewiduje rzeczona ustawa, miałaby funkcjonować zgodnie z zasadami zbliżonymi do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Członkowie tego gremium mieliby m.in. możliwość nałożenia zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat, a także cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa przez 10 lat.

Dziś (29.05) prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisze dokument. Opozycja i część wyborców wyrażają przekonanie, że nowa ustawa narusza trzy zasady zawarte w polskiej Konstytucji. Mają oni również pewność, że ustawa została stworzona w celu kompromitacji Donalda Tuska i dążenia do jego wycofania się z życia politycznego.

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

Jak wyborcy PiS-u oceniają "Lex Tusk"?

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski Polacy zostali zapytani o swoje zdanie na temat ustawy Prawa i Sprawiedliwości. Wyniki ankietowe są jednoznaczne.

Jedynie 20% pytanych uznaje powstanie ustawy "Lex Tusk" za słuszne. "Właściwym posunięciem i organem, który wyjaśni rzetelnie nieprawidłowości ws. współpracy z Rosją" określa komisję 19,8% respondentów.  Aż 60,8% uznaje, że ustawa to “przedwyborcza zagrywka, która ma za zadanie dyskredytować przeciwników politycznych” Zjednoczonej Prawicy.  Zdania w tej sprawie nie miał niemal co piąty pytany (19,4%).

Sympatycy opozycji nie pozostawiają suchej nitki na ustawie

Nie jest zaskakujące, że oceny dotyczące ustawy są zdecydowanie różne, jeśli weźmiemy pod uwagę preferencje wyborcze respondentów. Spośród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości aż 61% badanych popiera decyzję o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów, jednak 13% osób określa tę decyzję jako zagrywkę polityczną, a 26% wyborców z obozu Zjednoczonej Prawicy nie ma zdania w tej sprawie.

W grupie popierającej partie opozycyjne wyniki są przytłaczające dla rządzących. Aż 83% badanych ocenia negatywnie "Lex Tusk". Tylko 4% respondentów tej grupy popiera ustawę, natomiast 13% nie ma w tej sprawie zdania. W przypadku wyborców niezdecydowanych oceny są również zróżnicowane. 59% pytanych ocenia powołanie komisji jako "polityczną zagrywkę", natomiast 14% popiera jej powstanie. Co czwarty badany (27%) nie ma jednoznacznego zdania w tej sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska