Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Szymon Hołownia ujawnił majątek. Ma się czym pochwalić
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.05.2024 14:45

Szymon Hołownia ujawnił majątek. Ma się czym pochwalić

Szymon Hołownia
Fot. X/Kancelaria Sejmu

W piątek (31 maja) na sejmowych stronach ukazały się oświadczenia majątkowe polskich posłów. Takie dokumenty to nie lada gratka dla mediów, które szeroko rozpisują się o stanie posiadania popularnych parlamentarzystów. Wśród nich znalazł się także marszałek Sejmu Szymon Hołownia, po raz pierwszy muszący ujawnić cały swój majątek. Ile ma oszczędności? Czy posiada cenne przedmioty? A może musi spłacać kredyty? Dotarliśmy do najciekawszych informacji.

Posłowie złożyli nowe oświadczenia majątkowe

Polscy posłowie co rok mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych, w których “spowiadają się” z tego, ile udało im się zarobić, ile mają na kontach i jakimi cennymi dobrami materialnymi mogą się pochwalić. Od lat wielkie emocje budziły zwłaszcza oświadczenia byłego premiera Mateusza Morawieckiego, któremu zarzucano, że majątek ukrywa, poprzez przepisywanie wszystkiego na żonę.

Jako że w 2023 r. rozpoczęła się nowa, X kadencja Sejmu, w parlamencie pojawiło się wiele niewidzianych wcześniej twarzy, jak np. Szymon Hołownia. Dla niego konieczność ujawnienia majątku była nowinką, ale marszałek Sejmu nie miał żadnych oporów, by złożyć oświadczenie. Dzięki temu okazało się m.in. że Hołownia posiada w sowich zasobach obraz o wartości ok. 12 tys. złotych i ikonę wartą ok. 20 tys. złotych. Co jeszcze wiadomo? Polityk nie ma powodów do narzekania.

Incydent przy polsko-białoruskiej granicy. Dwaj żołnierze w szpitalu

Szymon Hołownia ujawnił swój majątek

Szymon Hołownia i jego żona dorobili się dwóch pokaźnych nieruchomości - domu o powierzchni ponad 250 mkw. i wartości prawie 3 mln złotych oraz mieszkania liczącego 64,15 mkw, wartego ok. 1,5 mln złotych.

ZOBACZ: Polityk PiS pokazał spot wyborczy, internauci kpią. “Ale krindż”

Poza tym, były prezenter TVN ma siedlisko wiejskie (1,65 ha) o wartości ponad 500 tys. zł, zajmujące działkę o powierzchni ponad 1,5 tys. mkw. i udział w osiedlowej drodze. A co z zarobkami? Tylko w 2023 r. z diety parlamentarnej spłynęło na jego konto 6 tys. 211 zł 66 gr oraz 34 tys. 422 zł 42 gr wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji.

Marszałek Sejmu ma spore kredyty

Poza wymienionymi, oświadczenie majątkowe Szymona Hołowni zawiera także i inne pozycje, o których warto wspomnieć. Marszałek ma ponad 100 tys. zł oszczędności w różnych walutach: 20 tys. zł, 17 tys. dolarów i ponad 13 tys. euro.

Niestety, są też i gorsze wieści. Lider Polski 2050 zaciągnął kilka kredytów - dwa hipoteczne razem z żoną (do spłacenia pozostało niecałe 1,5 mln zł oraz ponad 0,5 mln zł), ma kartę kredytową z limitem w wysokości 25 tys. zł i kredyt odnawialny na taką samą kwotę.

Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać poręczenie wekslowe do kwoty 54 tys. zł kredytu partii. Tę pożyczkę Hołownia wziął na rzecz kampanii wyborczej.

Źródło: sejm.gov.pl