Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Tadeusz Rydzyk może już się zacząć bać. Niepokojące wieści dla zakonnika
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 09.09.2023 16:35

Tadeusz Rydzyk może już się zacząć bać. Niepokojące wieści dla zakonnika

Tadeusz Rydzyk
Jakub Kaminski/East News

Tadeusz Rydzyk ma powody do obaw? Koalicja Obywatelska zaprezentowała postulat rozdziału Kościoła od państwa, który zilustrowała zaprzestaniem transferów pieniężnych do biznesów związanych z toruńskim redemptorystą.

Koalicja Obywatelska chce zakończyć transfery do biznesów ojca Rydzyka

W sobotę (9.09) w Tarnowie Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoje wyborcze priorytety. Jednym z nich jest rozdział Kościoła od państwa. Podczas konwencji mówił o tym Adam Szłapka.

- Naszym konkretem jest realny rozdział Kościoła od państwa, koniec z transferami do biznesów ojca Tadeusza Rydzyka, państwo musi być świeckie - mówił poseł KO, na co publiczność odpowiedziała gromkimi brawami. Nie padły jednak żadne konkrety.

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Czarne chmury zebrały się nad toruńskim redemptorystą

Tadeusz Rydzyk jest nie tylko zakonnikiem i założycielem Radia Maryja i Telewizji Trwam, ale też poważnym toruńskim przedsiębiorcą, którego wpływy sięgają daleko poza rynek medialny. Jego dodatkowe interesy to nie tylko gazeta “Nasz Dziennik” i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ale też m.in. sieć komórkowa W Naszej Rodzinie.

Inicjatywy redemptorysty są ochoczo wspierane przez polityków Zjednoczonej Prawicy. Tylko w latach 2021-2022 na zakup czasu antenowego w mediach o. Rydzyka sama Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała około 3,7 mln zł. Szerokim echem odbiło się też przekazanie fundacji redemptorysty przez spółki skarbu państwa historycznych artefaktów. 

Mimo wyjątkowej przychylności ze strony władz Tadeusz Rydzyk nie uniknął kłopotów. Okazało się, że spółka zarządzająca wirtualną siecią komunikacyjną W Naszej Rodzinie jest stratna pierwszy raz od kilku lat.

Rząd aktywnie wspiera o. Rydzyka

Koalicja Obywatelska obiecuje, że gdy dojdzie do władzy, skończą się hojne transfery. W pierwszym półroczu 2023 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisało dwie umowy: z fundacją Lux Veritatis i z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, co oznacza, że tylko z tego resortu do działalności związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trafiło ok. milion zł.

Kolejną umową, zawartą pośrednio z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, jest ta podpisana przez Ministerstwo Zdrowia z fundacją Lux Veritatis ws. zakupu czasu antenowego i emisji spotu na antenie Telewizji Trwam za blisko 300 tys. zł.

Źródło: Konwencja Koalicji Obywatelskiej z dn. 9.09.2023