Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory parlamentarne 2023. Najnowszy sondaż partyjny. Jest spore zaskoczenie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.09.2023 17:17

Wybory parlamentarne 2023. Najnowszy sondaż partyjny. Jest spore zaskoczenie

Tusk i Kaczyński
Twitter/@DonaldTusk, @pisorgpl

W najnowszym przedwyborczym sondażu partyjnym odnotowano duże zaskoczenie. Jedno z ugrupowań zaliczyło znaczny wzrost poparcia. Wciąż jednak aż 7,9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos w zbliżających się wyborach. Politycy wszystkich ugrupowań robią w ostatnich tygodniach wszystko, co w ich mocy, aby przekonać tę część niezdecydowanych wyborców.

Wybory 2023. Kampania wyborcza trwa w najlepsze

Do październikowych wyborów parlamentarnych zostało już naprawdę niewiele czasu. Przypomnijmy, że odbędą się one 15 października 2023 r. Wszystkie partie aktualnie dwoją się i troją w swoich postulatach i programach wyborczych, aby przekonać obywateli do oddania głosów właśnie na ich ugrupowanie.

Donald Tusk na niedawnej konwencji Koalicji Obywatelskiej prezentował 100 konkretów, gdzie kusił między innymi emerytów, ale nie zapominał również o młodych. Obiecywał tym drugim między innymi wprowadzenie 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania, czy kredyt z oprocentowaniem 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w swoim programie wyborczym takie konkrety jak "Przyjazne Osiedle", "Dobry posiłek", "Lokalna półka", "Bon Szkolny - Poznaj Polskę". 

Córka Lewandowskich przyłapała ich i zrobiła zdjęcie. Wszystko jest już jasne

Wybory 2023. Najnowszy sondaż wyborczy

Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 33,3 proc. głosów, o 0,2 pkt proc. więcej, niż w sondażu z końca sierpnia. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc., ze spadkiem o 0,3 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Duże zaskoczenie na trzecim miejscu. Podium w Sejmie zamykałaby Lewica z 11,1 proc. poparcia. Ugrupowanie to zaliczyło znaczny wzrost poparcia o 1,5 pkt proc.

Dalej w sondażu plasuje się Trzecia Droga z wynikiem 10,2 proc. głosów, a tuż za nimi Konfederacja z wynikiem 10,1 proc. - jest to spadek o 1,3 pkt proc w porównaniu z poprzednim sondażem. 

Bezpartyjni Samorządowcy uzyskaliby 1 proc. poparcia, nie przekraczając 5-proc. progu wymaganego do Sejmu. 7,9 proc. ankietowanych wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

Wybory 2023. Utworzenie rządu może być trudne

Jak wylicza Onet, PiS zdobyłby w takim przypadku 190 mandatów, KO - 147, Lewica - 44, Konfederacja - 40, a Trzecia Droga - 38. Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.

Jeśli ten wynik pokryłby się w rzeczywistości, utworzenie rządu mogłoby być bardzo trudne. KO, Trzecia Droga, Lewica i mniejszość niemiecka razem miałyby 230 posłów. Na tyle samo mógłby liczyć potencjalny sojusz PiS i Konfederacji. Wówczas do utworzenia rządu, któraś z koalicji musiałaby przekonać poszczególnych posłów przeciwnych ugrupowań do przejścia na ich stronę.

Źródło: Onet/Goniec